Ne malo, cijene hrane - narasle su puno. Pri kupnji se važe svaki gram.
"Nezamislivo mi je koliko su skupi paradajz, mahune pogotovo, gljive, mislim praktički sve", rekla nam je Marija iz Zagreba.
"Povrće i voće je dosta poskupilo", primjećuje Mirjana.
"Nema što nije. Samo je život jeftin, sve drugo je skupo", kaže Dušan Banjac.
Neke namirnice više od drugih. Prema podacima Ministarstva poljoprivrede cijena mahuna sada se kreće oko 5 eura po kilogramu, 40 posto skuplje nego lani. Pet eura su i rotkvice. Skuplja je i puterica i cijena joj je oko tri eura i 60 centi. Tri i pol eura košta blitva. U odnosu na isto razdoblje prošle godine skuplja je 35 posto, a skočila je i cijena cvjetače i sada je oko tri eura i 30 centi. I dok je lani za sve ove namirnice trebalo izdvojiti 15 eura, sada čak - 21 euro.
"Sve je otišlo gore, i to jako puno. Za naše mirovine i općenito za ljude koji rade", smatra Julija.
Poskupjet će i svinjsko meso - do 30 posto, već su najavili proizvođači.
"Ako proizvođači dignu cijenu, normalno da onda moramo i mi dići cijenu. To nema veze s nama trgovcima koji rade s mesom", govori nam mesar Neven Piculek koji smatra da za poskupljenje nema razloga: "Trenutno s obzirom kakva je stabilna situacija sa svime - nema."
Za poljoprivrednike itekako ima razloga da poskupi šećer. Za RTL Mato Brlošić, poljoprivrednik i član Upravnog odbora Hrvatske poljoprivredne komore najavljuje: "Moguće je da će biti i šećer skuplji jer elementarne nepogode još uz ove bolesti šećerna repa je najviše pogođena. Kad izgubimo šećeranu zasigurno šećer ide duplo prema gore. Duplo sigurno."
Upit smo poslali i Hrvatskoj industriji šećera, ali odgovor nismo dobili.
"Ne očekujte od mene da komentiram cijene svinjetine, trešanja i nekakvih proizvoda na placu, postoje institucije koje se time bave. Cijene su i po mom skromnom mišljenju previsoke i treba činiti sve što je u našoj moći da te cijene budu što niže", kaže minisar financija Marko Primorac.
"To je sramotna izjava. Ministar bi trebao znati koliko košta cijena kruha i ne bi smio biti ministar financija ako ne zna koliko košta prosječna cijena kruha u Hrvatskoj, a ne da ga to ne zanima. Naravno da ga ne zanima jer njima PDV puni proračun i što su više cijene - više je prihoda u proračunu, a kako građani žive baš ga briga", oštra je Ana Knežević, predsjednica Hrvatske udruge za zaštitu potrošača.
Vladu poziva da poveća broj proizvoda s ograničenim cijenama, jer, kako ističe, od 2022. cijena hrane u prosjeku je veća čak - 50 posto.