U pažljivo izrežiranom potezu nakon tjedana rasprave, gotovo u isto vrijeme, stigla je najava priznanja palestinske države.
"Sljedećeg utorka, 28. svibnja, Španjolska će na Vijeću ministara odobriti priznanje države Palestine. Jedna stvar mi je potpuno jasna, a to je da premijer Netanyahu nema mirovni plan za Palestinu", poručio je španjolski premijer Pedro Sanchez. Nadovezao se irski premijer Simon Harris objavivši da Irska, Norveška i Španjolska priznaju državu Palestinu.
Izrael najavio reakciju
I Palestinska samouprava, koja upravlja Zapadnom obalom, kao i Hamas u Gazi ovu su odluku dočekali kao važan korak. "Današnje priznanje europskih zemalja zapravo je veliko političko i diplomatsko postignuće", istaknuo je glasnogovornik predsjednika Palestinske samouprave Nabil Abu Rudeineh.
Izrael je već najavio povlačenje veleposlanika iz europskih zemalja. "Države koje su danas priznale palestinsku državu daju nagradu snagama Hamasa, ubojicama i zlostavljačima, i ja im kažem da nećemo dopustiti proglašenje palestinske države", tvrdi ministar nacionalne sigurnosti Izraela Itamar Ben-Gvir.
Norveška, ključni igrač u bliskoistočnoj diplomaciji, gdje su se i održali palestinsko-izraelski mirovni sporazumi '90-ih, jasna je da bez države Palestine nema mira. "Norveška će smatrati Palestinu neovisnom, nezavisnom državom, sa svim pravima i dužnostima koje to podrazumijeva", rekao je norveški premijer Jonas Gahr Store.
Da će slijediti njihov primjer, već je potvrdila i susjedna Slovenija. "U svakom slučaju, postavili smo rok. To je 13. lipnja kao krajnji rok do kojeg moramo završiti ovaj proces", govori premijer Slovenije Robert Golob.
Što će napraviti Hrvatska?
Većina svijeta zapravo priznaje Palestinu. Početkom mjeseca su 143 od 193 članice usvojile rezoluciju kojom od Vijeća sigurnosti UN-a traže da ponovno razmotri i podrži punopravno članstvo Palestine u Ujedinjenim narodima. Hrvatska je tada bila suzdržana. Ni danas nije drukčije.
"U ovom trenutku ne razmišljamo o tome, naša je stalna pozicija, pozicija koja je bazirana na rješenju o dvije države, ali tako da se dođe do dogovora, dogovornim putem do tog rješenje i ta pozicija se ne mijenja", poručuje premijer Andrej Plenković.
Iako je kritizirao Izrael, predsjednika Zorana Milanovića više smeta mogućnost isključivanja iz procesa donošenja odluke.
"Ima argumenata za priznanje Palestine, ali ima još više argumenata za razgovor. I ako se odlučimo za priznanje Palestine to svakako nije i neće biti da se napakosti Izraelu. A hoćemo li se odlučiti, o tome je potreban razgovor i dogovor jer to nije mala odluka", tvrdi Milanović.
Najava europskih zemalja o priznanju Palestine trebala bi potaknuti pregovore o miru u Gazi i Izraelu, što dosadašnji posrednici nisu uspjeli.