Kao da je prošlo nekoliko, a ne godinu dana - odron jakuševačkog smeća odupire se vremenu, a stanovnici najsmrdljivijeg zagrebačkog kvarta - obećanjima.
"Pomaka na bolje nema", kaže Danimir Ostrugač, stanovnik Jakuševca. "Gradonačelnik i njegova obećanja koja su se pretvorila u samo nekakve isprazne riječi. Nažalost, pomaka nema nikakvih", dodaje.
"Dobro je dok ne krene južina, onda krene smrditi. A od odrona je još gore", govori Hrvoje Barišić koji također živi ovdje.
Odmah pored prvog nalazi se i drugi odron, koji je nastao samo tri tjedna nakon.
U prosincu prošle godine odlomilo se brdo otpada. No definitivnog odgovora na pitanje koji je uzrok - još uvijek nema. Iz Čistoće odbacuju optužbe oporbe da je za to odgovorno povećano odlaganje biootpada. Objašnjavaju da su za odron najvjerojatnije odgovorne tzv. procjedne vode, koje nastaju u odloženom otpadu, za što krive sam dizajn odlagališta.
"Imamo dva mišljenja, iz 2008. i 2012., koja jasno pokazuju da postoje indicije da ti sustavi ne funkcioniraju", kaže za RTL Davor Vić, voditelj podružnice Čistoća Zagrebačkog Holdinga.
Zato su u srpnju ove godine sudski vještaci Općinskog suda u Zagrebu krenuli s istragom i analizom, koju bi trebali završiti do kraja godine.
"Ishod tih istražnih radova će pokazati u kojoj mjeri je potrebno sanirati prethodne plohe, koje su svih ovih godina koristile ili će se sanacija zaključiti sa sanacijom ova dva odrona", kaže Vić.
Do sad je samo uklonjen dio odronjenog otpada. Da je ovo jakuševačka situacija - čini se nevjerojatnim aktivistima Zelene akcije.
"Stvarno je nevjerojatno da godinu dana nakon samih odrona ne znamo uzrok niti odgovornost, tako da pozivam institucije, i državne i gradske, da što prije utvrde uzrok i samo odgovornost, a i da se poboljšaju uvjeti rada na samom odlagalištu", poručio je Marko Košak, potpredsjednik Zelene akcije.
Jer, zapravo nije isključeno da može doći do novih odrona. U onom prosinačkom ozlijeđena su tri radnika Čistoće, jedan teško.
"Jedan radnik, koji je teže nastradao, izgubio je podlakticu, trenutno je još uvijek na bolovanju. Drugi radnik, odnosno vozač je psihički nastradao i on je još uvijek na bolovanju", kaže Pavao Barbarić, glavni sindikalni povjerenik Novog sindikata u Čistoći.
Zatvaranje Jakuševca, ekološke bombe i testa koji zelena uprava neprestano pada, planirano je za 2028., kada bi sav otpad trebao odlaziti u Resnik.
"I ono rješenje koje je odabrano za miješani otpad, jest spaljivanje otpada. Trenutno se radi analiza, da li će se spaljivati u Zagrebu ili će se slati negdje drugdje. To nikako nije dobro rješenje, trebalo se odabrati rješenje koje i miješani otpad zbrinjava kao sirovinu, bilo za proizvodnu ili građevinsku industriju. A na ovaj način moramo opet dobiti odlagalište opasnog otpada", upozorio je Košak.
A dotad - opasan je i Jakuševec - jer se ovakvi prizori opet mogu ponoviti.