U iščekivanju dobrih vijesti i da su spasioci na površinu izvukli američkog speleologa kojeg izvlače iz jame od 1000 metara u Turskoj, naš reporter Boris Mišević uživo je u RTL-u Danas razgovarao s izvršnim pročelnikom HGSS-a Josipom Granićem koji je otkrio detalje zašto su baš hrvatski HGSS-ovcu pozvani u ovako zahtjevno spašavanje te kada se očekuje da će akcija biti gotova.
Kaže, dosadašnji tijek spašavanja išao je jako dobro, spasioci su superzadovoljni, ali najviše činjenicom da je sam američki speleolog dobro.
"On je sad na oko 120 metara od ulaza. Trasa od 200 metara do 120 od ulaza bila je prilično zahtjevan zbog morfologije, odnosno meandra koji su te tu nalazi", rekao je Granić.
Njegovo izvlačenje na površinu je i logistički zahtjevno jer treba izvući i silnu opremu, na dubini je i doslovno mala bolnica koja se mora izvaditi.
"Na to smo navikli, na to smo spremni. Sad već nema nikoga ispod 700 metara dubine. Naši timovi koji su bili na najdubljim razinama s kolegama iz međunarodne zajednice automatski su krenuli u raspakiravanje i oprema ide (van opa.a). Kako nosila idu gore, tako lagano čiste za njima i vadi se oprema van", rekao je čelnik HGSS-a.
Pripadnici Hrvatske gorske službe spašavanje inače spadaju u sam svjetski vrh po svojoj stručnosti, zato su i pozvani u pomoć kako bi sudjelovali u spašavanju kolege. To potvrđuje i Granić koji kaže da je bilo više teških akcija spašavanja, uključujući i u Hrvatskoj. A i sam speleolog kojeg upravo spašavaju u Hrvatskoj, otkriva Granić, bio je na edukaciji za speleospašavanje u Hrvatskoj.
Ovo sve traje četiri dana da su unutra u samoj fazi spašavanja. Ali kad se to dogodilo, traje i više.
"On je gorski spašavatelj, GSS-ovac, u Tursku je otišla naša ekipa speleologa koju je profesija speleologije dovela u HGSS, bap kao i mene. Mi smo mala zajednica na razini cijelog svijeta", završio je Granić.
POGLEDAJTE VIDEO Na korak do spašavanja američkog speleologa, liječnik otkriva: 'Ne može jesti na usta. Sve prima intravenozno'