Ako se ne omogući zaduživanje iznad 31,4 milijardu dolara, SAD bi mogao bankrotirati jer više neće moći uredno isplaćivati plaće, mirovine i rate kredita.
Bijela Kuća i Kongres su dobili još nekoliko dana za postizanje sporazuma oko podizanja zakonske granice duga. Američki je predsjednik optimističan i spreman na kompromis s republikancima oko javne potrošnje.
O amerilkom bankrotu i je li moguće da dođe do njega razgovarli smo s ekonomistom Damirom Novotnyjem.
Koliko je realno da Amerika bankrotira?
Naravno da nije. Ako gledamo ukupne ekonomske odnose, i one Sjedinjenih Američkih Država i globalne. Savezna vlada se već nekoliko puta našla na ivici te litice, kako oni kažu, i nemogućnosti povećavanja javnog duga, a na taj način i smanjivanja mogućnosti otplate različitih obaveza savezne vlade. Međutim, moramo imati na umu da je dolar najsnažnija svjetska valuta.
Šezdeset posto svih svjetskih depozita je u dolarima. Svi žele kupovati obveznice Sjedninjenih Država, tako da se uvijek nekako u proteklim godinama pronašlo riješenje da se ta litica izbjegne.
Kada bi Amerika bankrotirala, koje bi to imalo posljedice na cijeli svijet?
Kada bi došlo da takvog poremećaja nemogućnosti izmirivanja obaveza Vlade Američkih Država to bi imalo sigurno čitav niz negativnih učinaka na svjetske financije jer se jednostavno dugovi Savezne vlade ne bi mogli zbrinjivati.
Međutim, Sjedinjene države su decentralizirana zemlja. Njihove federalne države su u različitim financijskim položajima. Neke su u boljem položaju neke su u lošije. Događalo se već u prošlosti da, recimo Kalifornija nije mogla zbrinjavati svoje dugove.