NOVO NORMALNO / Rusima predstavljeno moćno oružje: 'Svijetu od njega prijeti sve veća opasnost, nitko ne bi trebao biti iznenađen'

Image
Foto: Twitter

U ratnoj propagandi, deepfakeovi isporučeni na uvjerljiv način za vojni ili politički učinak, očekivano su oružje, a mogu biti i vrlo uvjerljivi

6.6.2023.
10:11
Twitter
VOYO logo

Kremlj je u ponedjeljak ustvrdio kako je izvanredno obraćanje ruskog predsjednika Vladimira Putina emitirano na više televizijskih i radijskih postaja bio deepfake koji su kreirali hakeri.

Umjetno generirani glas Putina može se čuti u obraćanju kako je u ruskim regijama Belgorod, Voronjež i Rostov proglašeno "izvanredno stanje" zbog nadolazećih napada ukrajinskih snaga. Lažni Putin također je rekao stanovnicima područja uz granicu s Ukrajinom da napuste svoje domove kako bi potražili sklonište dublje u Rusiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radio Mir, jedna od hakiranih postaja, izvijestio je da je incident trajao otprilike 40 minuta. U međuvremenu su se društvenim mrežama počeli širiti isječci TV prijenosa Putinova deepfake videa. Nitko, uključujući dužnosnike iz Ukrajine, nije preuzeo odgovornost za hakiranje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Doista, došlo je do hakiranja u nekim regijama. Konkretno, znam da je bilo hakiranja na Radio Miru i nekim drugim mrežama. Sada je sve to već pod kontrolom", rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov za TASS.

Image
UOČI GODIŠNJICE 'DANA D' /

Ukrajinske trupe pokrenule niz napada diljem fronte: Je li upravo počela velika ukrajinska protuofenziva?

Image
UOČI GODIŠNJICE 'DANA D' /

Ukrajinske trupe pokrenule niz napada diljem fronte: Je li upravo počela velika ukrajinska protuofenziva?

Deepfake kao oružje

Arsenij Hahalin, stručnjak koji se bavi analizom digitalnih podataka, kaže kako je ovo hakiranje možda i "prva upotreba deepfakea kao oružja u stvarnom ratu".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, hakeri koji naizgled rade u ime Rusije, ili barem simpatiziraju Putinov rat, stvorili su deepfake ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog tijekom prvih tjedana invazije koja je započela u veljači 2022.

U tom manipuliranom videu Zelenskij je "pozivao" svoje vojnike da polože oružje i predaju se Rusiji. Njegova montirana objava brzo je raskrinkana, ali je kružila društvenim mrežama prije nego što je uklonjena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Lažne objave koje navodno dolaze od stvarnih osoba sve su veći rizik u svijetu pod utjecajem umjetne inteligencije", rekao je pukovnik Philip Ingram, bivši britanski vojni obavještajac, za Politico Europe u vezi s Putinovim deepfakeom. "U ratnoj propagandi, deepfakeovi isporučeni na uvjerljiv način za vojni ili politički učinak, očekivano su oružje, a mogu biti i vrlo uvjerljivi".

Nova norma

"Pretpostavljam da je ovo nova norma. Prije nekoliko tjedana lažna fotografija bombardiranja Pentagona koja je postala viralna na Twitteru uzrokovala je pad burze za pola bilijuna dolara, prije nego što se na kraju oporavila", kaže Hany Farid, profesor na Sveučilištu Berkeley i stručnjak za forenziku digitalnih medija, za Newsweek.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ne mislim da bi itko trebao biti iznenađen da kada izgradimo i implementiramo alate za manipuliranje stvarnošću, da će razni akteri zloupotrijebiti ovu tehnologiju", rekao je Farid. "Ovo je osobito istinito kada naši regulatori nisu uspjeli shvatiti kako postaviti odgovarajuće zaštitne ograde u tehnološki sektor i kada se Silicijska dolina i dalje brzo kreće."

Jason Jay Smart, politički savjetnik za postsovjetsku i međunarodnu politiku, rekao je Newsweeku da smatra da incident u ponedjeljak u ruskim pograničnim regijama pokazuje rastuće disidentstvo protiv ruskog vođe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Navodni Putinovi deepfakeovi indikativni su za činjenicu da se u Rusiji sada odvija partizanski rat", rekao je Smart. "Situacija je izvan kontrole: Putin više ne kontrolira teritorij Rusije, domaće prilike, pa čak ni ono što se prikazuje na TV-u."

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo