Ruski predsjednik Vladimir Putin spreman je lansirati 'nezaustavljive' hipersonične rakete Cirkon tijekom nadolazećih vojnih vježbi s Kinom i Južnom Afrikom.
Nove rakete Cirkon imaju nuklearni kapacitet, mogu putovati brzinom od 9 Macha ili 11.000 kilometara na sat, a imaju domet od 900 kilometara. Bit će ispaljene s ruskog ratnog broda Admiral Gorškov tijekom pomorskih vježbi u blizini obale Južne Afrike.
"Probno lansiranje" projektila, jednog od najsmrtonosnijih oružja na svijetu, bit će usmjereno na "površinski cilj" na udaljenosti većoj od 500 kilometara.
Najavljeno lansiranje dolazi nekoliko dana nakon što je rusko ministarstvo obrane priopćilo da je fregata Admiral Gorškov testirala svoje udarne sposobnosti na zapadu Atlantskog oceana. Ministarstvo je priopćilo kako je fregata provela računalnu simulaciju hipersoničnih projektila Cirkon.
Ratne igre u Africi
"'Admiral Gorškov" ići će na mjesto logističke potpore u sirijski Tartus i sudjelovat će u zajedničkim mornaričkim vježbama s mornaricama Kine i Južne Afrike", objavio je ranije TASS.
Južnoafričke nacionalne obrambene snage rekle da je svrha vježbi "ojačati već razvijene odnose između Južne Afrike, Rusije i Kine".
Vježbe će se održavati od 17. do 27. veljače pored lučkoga grada Durbana i Richards Baya. To su druge vježbe triju zemalja u Južnoj Africi, nakon onih 2019., dodale su obrambene snage u priopćenju.
"Ovaj put brod je opremljen najnovijim hipersoničnim raketnim sustavom - Cirkon - za koji ne postoji ekvivalent", rekao je Putin tijekom ispraćaja fregate. "Ovo je hipersonični morski sustav", dodao je.
Precizni i snažni udari
"Ovaj brod, naoružan Cirkonima, sposoban je izvesti precizne i snažne udare protiv neprijatelja na moru i kopnu", rekao je ruski ministar obrane Sergej Šojgu.
Rusija projektile Cirkon vidi kao način da probije sve sofisticiraniju američku proturaketnu obranu za koju je Putin upozorio da bi jednog dana mogla oboriti njezine nuklearne projektile.
Kina, Rusija i Sjedinjene Države utrkuju se u razvoju hipersoničnog oružja, koje se smatra načinom stjecanja prednosti nad svakim protivnikom zbog njegove brzine i zbog toga što ga je teže otkriti.
Napetosti između Zapada i Rusije dosegle su najvišu točku u posljednjih nekoliko godina zbog sukoba u Ukrajini. Ruski dužnosnici u nekoliko su navrata sugerirali da bi Rusija mogla upotrijebiti svoj nuklearni arsenal, najveći na svijetu, ako se osjeti ugroženom zbog zapadne potpore Ukrajini.