Ruski nuklearni novac i moć /

Greenpeace IAEA-u: 'Odmah izbacite svog vice-direktora! On je Putinov nuklearni čovjek, a u Ukrajini je rat'

Image
Foto: YouTube/screenshot/ICTP

Optužuje M. Čudakova da nije mogao napredovati bez Putina, da je ostao povezan s vrhom Rosatoma koji okupira nuklearku u Ukrajini. A tu je i Balkan...

16.3.2022.
12:25
YouTube/screenshot/ICTP
VOYO logo

Najveća svjetska ekološka organizacija otvorenim pismom pozvala je Međunarodnu agenciju za atomsku energiju (IAEA) da "smjesta suspendira svog zamjenika generalnog direktora sa svih dužnosti zbog svoje bivše izvršne uloge u Ruskoj državnoj korporaciji za atomsku energiju (ROSATOM-u)".

Čovjek na kojega se Greenpeace obrušio, ovom prilikom rijetkom žestinom, je Mihail Čudakov, zamjenik generalnog direktora IAEA. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razlog zašto Greenpeace na ovakav način proziva IAEA je – direktna optužba da Čudakov, kao drugi čovjek glavnog svjetskog tijela za nuklearnu energiju, samim svojim postojanjem na toj poziciji ugrožava napore da se usred rata sigurnima održe nuklearne elektrane u Ukrajini, od kojih su dvije već okupirale ruske trupe:

Image
Puno toga se znalo unaprijed /

'Još 3 do 4 tjedna i Putinove trupe više neće biti borbeno sposobne', ekspert koji je još u prosincu predvidio invaziju

Image
Puno toga se znalo unaprijed /

'Još 3 do 4 tjedna i Putinove trupe više neće biti borbeno sposobne', ekspert koji je još u prosincu predvidio invaziju

"U svom pismu generalnom direktoru IAEA Rafaelu Marianu Grossiju Greenpeace International upozorava da učinkovitost napora IAEA u radu s ukrajinskom vladom direktno ugrožena prisutnošću Mihaila Čudakova, bivšeg službenika ROSATOM-a tijekom dva desetljeća."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mihail Čudakov je na svoju poziciju u IAEA mogao biti postavljen isključivo uz potporu najviših krugova vlasti Vladimira Putina", objašnjava Greenpeace.

Što se tiče profesionalne povijesti Čudakova, Greenpeace je u pravu, o čemu svjedoči njegova biografija koja nikad nije bila tajnom. S doktoratom iz nuklearnog inženjerstva, Čudakov je od 1983. do 1993. radio na nizu tehničkih poslova, od nižih, a onda prema sve višima, na kontroli nuklearnih reaktora Kalinjinske NE, smještene oko 200 kilometara sjeverozapadno od Moskve.

Riječ je o pogonu u sklopu ruskog operatora nuklearnih elektrana Rosoenergoatoma, tvrtke kćeri nuklearnog diva Atomenergoproma, a koji je pak dio ROSATOM-a, ruskog državnog nuklearnog diva, jedne od najvećih nuklearnih kompanija svijeta.

Dvije godine, od 1993. do 1995., Čudakov je proveo kao savjetnik u moskovskom centru Svjetskog udruženja atomskih operatera, nakon čega slijedi vrijedan uspon uz hijerarhiju Rosenergoatoma, što kulminira dolaskom na mjesto direktora te državne tvrtke u travnju 1999.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Greenpeace, pak, ističe detalj kojega u biografiji Čudakova na stranicama IAEA nema, da je tada Čudakov istodobno postao i zamjenik generalnog direktora cijelog ROSATOM-a. 

Bila je to godina čiji je kolovoz obilježilo izabiranje Vladimira Putina za premijera (do tada je bio jedan od tri zamjenika premijera), a zadnji dan i nagla ostavka Borisa Jeljcina na mjesto predsjednika Ruske Federacije i automatsko stupanje na mjesto vršitelja dužnosti Putina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ubrzo je Putin i službeno postao predsjednikom Rusije, apsolutni broj 1 Kremlja, što je ostao do danas. Greenpeace očito polazi od toga da se Čudakov narednih godina samo uspinjao sve više i više u nuklearnoj (državnoj) energetskoj industriji. U veljači 2007. postao je direktor WANO-a u Moskvi. U veljači 2015. postao je zamjenik predsjednika IAEA. I to je i danas.

Čovjeku s ovakvim životopisom Greenpeace najblaže rečeno – ne vjeruje u osobnu profesionalnost:

"U ovom dobu velikih prijetnji sigurnosti nuklearnih elektrana, vlada Ukrajine mora imati apsolutno povjerenje da su sasvim sigurne povjerljive i izrazito osjetljive informacije koje dijeli s IAEA. To nije moguće u prisutnosti visokog službenika IAEA koji ima tako bliske veze s ROSATOM-om, a koji je trenutno sudionik u protuzakonitoj vojnoj okupaciji ukrajinskih nuklearnih reaktora kod Zaporožja. To je bez presedana i nečuveno."

Greenpeace ide i dalje i traži da organizaciji odgovore iz IAEA je li Čudakov, sa svoje sadašnje pozicije, imao ikakvih upliva u odgovoru IAEA na nuklearnu krizu u Ukrajini.
Što se ROSATOM-a tiče, svojedobno je tjednik Express napisao da ta ruska nuklearna megakompanija "Hrvatskoj nije ostala u posebno dobrom sjećanju".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bila je to konstatacija povodom Expressovog članka iz srpnja 2015. i skandala s malom tvrtkom iz Hrvatske Migrit solarnom energijom, za koju se ispostavilo da je pokušala kupiti udio od čak 9 posto projekta gradnje nuklearne elektrane u Finskoj.

Stvar je bila ovakva, bila je riječ o tvrtki Fennovoima koja je htjela graditi NE Hanhikivi, projekt izvorno njemačkog E.ON-a, da bi Rosatom 2015. postao vlasnikom 34 posto projekta nakon što je njemački energetski div izašao iz te priče u potpunosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trebalo je pokriti još preostalih 66 posto projekta. I ne bi bio problem novac, nego je problem postala zakonska odredba EU-a da u ovakvim stvarima tvrtka izvan EU-a smije imati najviše 40 posto udjela. Problematično je ostalo 9 posto udjela koliko je trebala otkupiti neka tvrtka iz EU-a. U slučaju ove nuklearke to je značilo čak 160 milijuna eura, čitaj oko 1,2 milijarde kuna. 

Sve to s Rosatomom događalo se samo pet mjeseci otkako je drugi čovjek IAEA postao Čudakov.

160 milijuna eura, odnosno 1,2 milijuna kuna, kao investitor iz EU-a ponudila je tvrtka iz Hrvatske, Migrit solarna energija, temeljnog kapitala od pukih 21.000 kuna i s tek sićušnim projektom malene solarne elektrane iz 2012. u Orahovici iza sebe. Već u kolovozu 2015. Migrit solarna energija ispala je iz kombinacija.

U Finskoj se, naime, zakuhalo oko toga je li riječ o Rosatomovom novcu na stražnja vrata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za direktoricu Migrit solarne energije pokazalo se da je Oksana Dvinski, o kojoj se narednih godina posalo da je bila jako bliska s Tomislavom Karamarkom i gospođom, da je u njihovom društvu čak bila one izborne noći kad je Karamarko trijumfirao na parlamentarnim izborima, spominjala se i Zaklada nova pokoljenja...

Pisalo se i o tome da je 3. srpnja 2015. Dvinski putovala u Helsinki istim avionskim letom kao i Karamarkovi. Dvinski je tada išla na nuklearni sastanak. Karamarko je tada govorio o pukoj slučajnosti da su se našli na istom letu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tvrtke Oksane Dvinski preuzeo je, pisao je Express, Mihail Gucerijev, tada 16. najbogatiji Rus kojega pamtimo da je doputovao 2012. u Zagreb kako bi na sudu svjedočio u korist Ive Sanadera povodom podmićivanja od strane MOL-a.

Što je bilo s projektom nuklearke u Finskoj kasnije? Vlada Finske zaključila je uoči invazije Rusije na Ukrajinu da je po tu zemlju poželjnija što brža energetska neovisnost od Rusije i otkazivanje projekta.

Upravo tu nuklearku Čudakov je u rujnu 2018. na simpoziju u Londonu istaknuo kao jedan do dobrih primjera financiranja nuklearne energetske industrije: "Da, financiranje nuklearnih novogradnji je izazovno, ali pojavljuju se novi načini promišljanja pronalaska novca. Vidimo to u Turskoj, u Finskoj, u UAE, u Velikoj Britaniji."

Finska je sada očito otpala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače je zanimljivo i to da se niti mjesec dana nakon tog govora Čudakov ukazao u Beogradu na skupu na kojem je generalni direktor Rosatoma pozivao tamošnje stručnjake da se angažiraju na izgradnje istraživačkog nuklearnog reaktora.

Bila je riječ o panelu "Nuklеarna еnеrgija - osnova globalnih partnеrstava i suvrеmеnog razvoja", na kojem se tada našao čak i ministar vanjskih poslova Mađarske Peter Szijjarto, što je i dandanas, ali s tom razlikom što je u to vrijeme mađarski premijer Viktor Orban smio otvoreno biti bliski prijatelj s Putinom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo