(PROTU)OFENZIVA JE VEĆ POČELA? /

Vojni analitičar o stanju na bojištu: 'Rusiji bi odgovaralo da se sukob zamrzne, ali Ukrajinci neće imati izbora...'

Image
Foto: Profimedia

'Ukrajina bi trebala izvesti ofenzivu. To očekuje ukrajinska javnost koja silno trpi, a to očekuju i zapadni saveznici kako bi vidjeli da ima pomaka na ratištu', smatra vojni analitičar Marinko Ogorec

18.5.2023.
13:56
Profimedia
VOYO logo

Nakon munjevite ukrajinske protuofenzive krajem prošloga ljeta i početkom jeseni, kojom je ukrajinska vojska vratila dio dotad okupiranih područja Donbasa, Harkivske regije i Hersona, proljetna protuofenziva - točnije ofenziva, jer Rusi baš i nisu u nekim ofenzivnim djelovanjima na bojištu - iščekuje se mjesecima. Neki tvrde da je ona već počela proteklih dana ukrajinskim probojem ruskih linija i potiskivanjem ruskih snaga kod Bahmuta te pokretima ukrajinskih snaga kod Harkiva prema granici s Rusijom. No, izuzev borbi za Bahmut, gdje se vodi dosad najkrvavija bitka ovog rata, zapravo nije jasno je li ukrajinska ofenziva "službeno" počela.

Vojnog analitičara Marinka Ogorca pitali smo ima li na ratištu u Ukrajini naznaka da je ofenziva počela ili da već, kako neki tvrde, uvelike traje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
CURE RAZLIČITE INFORMACIJE /

Je li krenula protuofenziva? Kremlj demantira vojne blogere: 'Ukrajinci nisu probili naše redove! Sve je pod kontrolom'

Image
CURE RAZLIČITE INFORMACIJE /

Je li krenula protuofenziva? Kremlj demantira vojne blogere: 'Ukrajinci nisu probili naše redove! Sve je pod kontrolom'

'Rusiji bi odgovaralo da se sukob zamrzne'

"To je vrlo teško reći. Vidi se veliko grupiranje ukrajinskih snaga, vide se ofenzivni pomaci pozitivni za Ukrajinu, vidi se da ukrajinske snage imaju određenih prednosti na terenu, ali - s druge strane - Ukrajina negira da je njena vojska krenula u ofenzivu. Vrlo je teško reći što je u pitanju. Ofenziva se već trebala dogoditi. Neki tvrde da je započela, Ukrajinci tvrde da nije, a na terenu je situacija takva da su oni, na neki način, već u ofenzivi", kazao je.

Mnogi su već ustvrdili da je ukrajinski protunapad neizbježan i nužan kako bi se spriječilo Rusiju da zamrzne sukob u Ukrajini, na što su još zimus upozoravali i čelnici NATO-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Rusiji bi odgovaralo da se sukob zamrzne. Stoga bi, po mome mišljenju, Ukrajina trebala izvesti ofenzivu. To očekuje i ukrajinska javnost koja silno trpi, a to očekuju i zapadni saveznici kako bi vidjeli da ima pomaka na ratištu nakon pomoći koju su poslali. Ukrajinsko vodstvo neće imati previše izbora i morat će ući u jednu takvu veliku ofenzivu", smatra Ogorec.

Bahmut kao Staljingrad, tamo se vodi ključna bitka

Trenutno je pažnja usredotočena na Bahmut za koji je Ogorec nedavno izjavio da će Bahmut biti "ukrajinski Staljingrad". Pitali smo ga je li taj grad - u razmjerima Ukrajine nevelik (prije rata imao je 70-ak tisuća stanovnika), ali važan jer osigurava opskrbne linije s dijelovima odmetnutog Donjecka pod kontrolom Ukrajine - doista toliko važan da se u borbama za njega toliko gine i troše ogromni resursi.

"Da, rekao sam da će Bahmut biti "ukrajinski Staljingrad" i očito je objema stranama stalo da ovladaju tim gradom. Je li to samo simbolika? Vjerujem da ne. Ima tu mnogo taktičkih i strateških razloga zbog kojih se želi ovladati Bahmutom. Očigledno je da se tamo odvija ozbiljna bitka. Čak bih se usudio reći - odlučujuća bitka u ovome ratu. No hoće li u konačnici Bahmut imati značenje i dimenziju kakvu je imao Staljingrad u Drugom svjetskom ratu, tek ćemo vidjeti. Vrlo je nezahvalno uspoređivati ratove i pojedine bitke, jer svaki rat je poseban. A borbena djelovanja u ratu vrlo su specifična, imaju svoju dinamiku pa je teško išta prognozirati dok traju", zaključio je Ogorec.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo