TAMO VLADA BLAGOSTANJE /

Provjerite zašto je država odličan poslodavac!

Država će doista imati problema s popisivanjem svih zaposlenika: samo u fondovima, agencijama i državnim zavodima je više od 21 tisuće zaposlenih. Što rade, kako se financiraju, tko ih kontrolira i što od ministra uprave mogu očekivati ravnatelji koji sami sebi određuju plaće visoke i do 20 tisuća kuna, provjerila je ekipa RTL-a Danas.

9.8.2012.
18:41
VOYO logo

Da je država dobar poslodavac, odavno je poznato. No, visina plaća na nekim poslovima ostavlja bez daha. Ravnatelji ih često sebi određuju sami, a pitanje je - može li država tu uopće uvesti reda?

"Država može u potpunosti uvesti reda jer preko upravnih vijeća zapravo vrši nadzor nad tim agencijama. U hrvatskoj je na snazi zakon o plaćama u javnom sektoru koji je donesen još 2001. godine i plaće agencija treba uskladiti s tim zakonom. Dakle, ništa novo ne moramo donosti, samo trebamo primjenjivati postojeće zakone", kaže ministar uprave ArsenBauk.

No to bi ipak mogao biti izazov. U Hrvatskoj trenutačno postoje 184 agencije, zavoda, instituta ili državna fonda. Zapošljavaju gotovo 22 tisuće radnika, a za njihove plaće godišnje idu dvije milijarde i sedamsto milijuna kuna. Njihov ukupni godišnji trošak je 67 milijardi kuna.

Iako je za sedam zaposlenika fonda za zbrinjavanje nuklearnog otpada prosječna mjesečna bruto plaća veća od 36 tisuća kuna, u ministarstvu gospodarstva zadovoljni su njihovim dosadašnjim radom. Ipak, neslužbeno najavljuju da i njima od jeseni nakon izmjene statuta slijedi snižavanje plaća.

Slično mogu očekivati i druge agencije, poput agencije za obvezne naftne zalihe, koja svojih sedam zaposlenika prosječno plaća gotovo 29 tisuća kuna mjesečno, ili agencije za poštu i telekomunikacije gdje je prosječna plaća oko 21 tisuće kuna.

No nije sve tako jednostavno, kažu u Agenciji za civilno zrakoplovstvo, gdje su bruto plaće oko 20 tisuća kuna. Kažu: ne financiramo se iz proračuna, i nemamo mnogo izbora.

"Zbog prirode posla moramo zapošljavati pilote, stručnjake, kontrolore letenja. Moramo biti kompetitivni da bi ih mogli zadržati. Ako imate činjenicu da morate imati tri, četiri pilota u agenciji sa certificiranim dozvolama i višegodišnjim iskustvom, koji na tržištu mogu zarađivati 25-30 tisuća kuna neto, onda vam je valjda sve jasno", objašnjavaju iz Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo.

Jednako kao što je i ministru uprave jasno što slijedi.

"Naš je plan da resorna ministarstva naprave upravni nadzor i da usklade njihove plaće i pravilnike sa plaćama u javnom sektoru, a ova posebna radna mjesta i njihove koeficijente plaća također bi trebala propisati vlada, a ne agencije same sebi kao što je dosad bio slučaj", govori Bauk.

Što znači da bi se uskoro plaće mogle zarađivati po učinku. A to za neke ipak neće biti dobra vijest.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
ksw
NE PROPUSTI 21. VELJAČE!
VOYO logo
Još iz rubrike
Image
RIBE U ŠOKU /

Došao novi kit koji ne treba parazite da ga čine ljepšim i nijedna pus*y mu ne može odoljeti