DELA SE KAO I INAČE / Ganjaju ih istražitelji, ali plaća ide: Udarnicima starog ZG režima nitko ne može ništa, ekspertica objašnjava zašto

Image
Foto: Pixsell

Pitali smo profesoricu Gordanu Marčetić s Pravnog fakulteta u Zagrebu kako je moguće da bivša pročelnica Šulentić i Bandićev vozač Zdravko Krajina unatoč pritvoru i optužnicama još uvijek ubiru plaće iz gradskog budžeta

13.12.2021.
10:12
Pixsell
VOYO logo

Nakon što smo objavili tekst o tome da je Andrea Šulentić, bivša pročelnica gradske uprave koja je uhićena zbog optužbe da je s Anom Stavljenić Rukavina sređivala Bandićev plan za Bolnicu Srebrnjak, unatoč pritvoru i dizanju optužnice opet vraćena na posao javili su nam se čitatelji. Oni su uvjereni da nadležni u gradskoj upravi potpuno pogrešno tumače Zakon o službenicima, zato jer Zakon u članku 67. navodi da se obavezno udaljuje iz službe službenika protiv kojeg je pokrenut kazneni postupak ili postupak zbog teške povrede službene dužnosti zbog djela s obilježjima korupcije, te da se "smatra kako je udaljen iz službe službenik protiv kojeg je pokrenut istražni postupak i određen pritvor".

A bio je tu i dodatak: ne samo da je Andrea Šulentić opet dobila super posao u gradskoj službi, neovisno o optužnici, nego u Gradskoj upravi još uvijek radi i Zdravko Krajina, sada već legendarni Bandićev vozač, onaj koji je također uhićen kada je uhićena Šulentić, ali u kolekciji optuženika za ubiranje provizija na adventskim kućicama, zajedno s Denisom Mohenskim, tzv. kraljem Adventa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon uhićenja je otkriveno da je vozač s plaćom od sedam-osam tisuća kuna mjesečno vlasnik i vile u Novigradu u Istri (doduše, upisana je na oca) nadomak slične vile koju je sagradio i Mohenski, koja se uspješno i unosno iznajmljuje u sezoni. O Bandićevu omiljenom vozaču Krajini govorilo se i u trenutku kada je iscurio u javnost transkript oko slučaja Patrika Šegote, pomoćnika voditeljice Zagrebačkog parkinga, nakon što je uhićen zbog malverzacija iz vremena dok je vodio Gradska groblja. Upravo je on bio zadužen prenijeti Šegoti poruku da "povuče ručnu jer je šef ljutit na njega".

Image
IZ PRITVORA U TOPLU FOTELJU /

Uhićena Bandićeva pročelnica više nije iza rešetaka: Ma kakav otkaz, gospođa ima novi posao u Gradu

Image
IZ PRITVORA U TOPLU FOTELJU /

Uhićena Bandićeva pročelnica više nije iza rešetaka: Ma kakav otkaz, gospođa ima novi posao u Gradu

Vila u Istri i plaćica u Gradskoj upravi

Pokazalo se da je informacija da je Zlatko Krajina, Bandićev vozač koji je za Bandića vodio delikatne poslove, prenosio poruke, a izgleda i ubirao proviziju od koje je narasla impozantna vila u Istri, još uvijek zaposlen u Gradskoj upravi - posve točna. Potvrdili su nam to u Stručnoj službi gradonačelnika, a dopis je potpisala pročelnica Diadora Kobia Lulić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pitali smo, dakako, kako je to moguće, s obzirom na opis koruptivnih radnji i optužnica, te s obzirom na to da članak 67. Zakona o državnim službenicima u tom slučaju propisuje udaljenje s posla, a zanimalo nas je kako je opravdan i dugotrajni izostanak zaposlenika zbog toga što su boravili u pritvoru.

Image
Foto: Booking.com

Vila u Istri upisana na ime oca Zdravka Krajine za koju USKOK sumnja da je izgrađena novcem od provizija za sređivanje kućica na Adventu

Pročelnica Kobia Lulić odgovorila je da je Andrea Šulentić osumnjičenja za počinjenje kaznenog djela iz članka 291. stavka 1. Kaznenog zakona za koji je propisana kazna zatvora od šest mjeseci do pet godina, da se protiv nje ne povodi istraga, već kazneni postupak počinje tek potvrđivanjem optužnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"S obzirom na to da optužnica još uvijek nije potvrđena, nisu ispunjene pretpostavke za pokretanje kaznenog postupka iz članka  17. stavka 1. točke 1. Zakona o kaznenom postupku, pa samim time nisu ni ispunjene pretpostavka za udaljenje iz službe utvrđene u članku 67. stavku 2. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi prema kojima se obvezno udaljuje iz službe službenik protiv kojeg je pokrenut kazneni postupak zbog djela s obilježjima korupcije", navedeno je u odgovoru, odnosno, Šulentić će moći ostati bez posla tek ako optužnica bude potvrđena.

Što se tiče boravka u pritvoru, za to vrijeme joj je potpisano "udaljenje iz službe", ali nakon izlaska iz pritvora – opet je vraćena na posao. "Izlaskom iz pritvora prestala je postojati pravna osnova za udaljenje iz službe utvrđena člankom 67. stavkom 3. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi", kažu u Gradskoj upravi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Krajina pravosudni epilog čeka izvan službe, ali - s plaćom

Zlatko Krajina je pak udaljen iz službe 27. srpnja 2021., odnosno "s danom saznanja pravomoćnosti rješenja o provođenju istrage." Ranije, od dana uhićenja, 30. lipnja do 26. srpnja, bio je "udaljen s rada, sukladno članku 67. stavku 3. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi."

Zanimljivo je da za Krajinu, za razliku od Šulentić, nije pronađen zamjenski posao, nego mu je samo zadano da ne dolazi na posao, ali istovremeno dobiva plaću iz gradskog budžeta, te se i dalje za njega plaćaju svi porezi i doprinosi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Budući da je Zdravko Krajina raspoređen, na neodređeno vrijeme, na radno mjesto vozača dužnosnika u Odjelu za poslove prijevoza Sektora za tehničke poslove u Uredu gradonačelnika, istome služba nije produživana, niti za produženje ima pravne osnove, već je isti, kao što je to prethodno rečeno, udaljen s rada do okončanja kaznenog postupka", stoji u odgovoru pročelnice.

"Njegov daljnji radnopravni status ovisi o ishodu kaznenog postupka koji se protiv njega vodi", naglašavaju iz Gradske uprave, odnosno, dobit će – možda – otkaz tek nakon pravomoćne presude.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanimalo nas je koliku plaću prima Bandićev vozač Krajina s vilom u Istri koji uopće ne radi nikakav posao za grad dok ne dočeka presudu, no iz Gradske uprave nam nisu htjeli dati taj podatak, ali ponudili su temeljne podatke o osnovici i koeficijentu iz kojih se da zaključiti da vozač koji ne vozi i dalje dobiva mjesečno najmanje sedam tisuća kuna.  

Marčetić: Sve je u skladu sa zakonom

S obzirom na to da nam je zvučalo nevjerojatno da osobe koje su optužene za ozbiljnu korupciju imaju takvu zakonsku zaštitu da se i nakon pritvora mogu vratiti i dobiti lijepi posao – kao Andrea Šulentić, ili naprosto ne raditi ništa, a i dalje dobivati plaću kao Zlatko Krajina, obratili smo se za tumačenje profesorici Gordani Marčetić s Katedre upravne znanosti Pravnog fakulteta u Zagrebu, no ona je potvrdila da je sve u skladu sa zakonom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Pixell

Gordana Marčetić, profesorica s Katedre upravne znanosti Pravnog fakulteta u Zagrebu rastumačila je odredbe Zakona o službenicima na temelju kojih optuženici za korupciju ostaju na zaposlenici

"Pravno gledano gđi. Šulentić i gosp. Krajini ne može prestati rad u službi po sili zakona (čl. 115. st. e. ZSNLPS) dok god ne budu (i ako budu) osuđeni. Tek s danom pravomoćnosti sudske presude služba prestaje zakonskim automatizmom", kaže profesorica Marčetić.

 "Za gđu. Šulentić optužnica još uvijek nije potvrđena, a riječ je o kaznenom djelu za koje kazneni postupak započinje tek potvrđivanjem optužnice. Kako još uvijek nisu ispunjene ni pretpostavke za pokretanje kaznenog postupka, ne postoji ni zakonski preduvjet za udaljenje iz službe utvrđene u članku 67. stavku 2. ZSNLPS prema kojem se obvezno udaljuje iz službe službenik protiv kojeg je pokrenut kazneni postupak zbog djela s obilježjima korupcije. Dakle, nakon što je zbog pritvora bila početno udaljena iz službe (a to je bila samo privremena mjera, a ne prestanak službe), pa onda kasnije puštena iz pritvora, a optužnica u međuvremenu nije potvrđena, prestala je postojati i pravna osnova za nastavak suspenzije iz čl. 67. st. 3. U tom smislu pitanje potvrđivanja optužnice trebalo bi postaviti pravosudnim institucijama, a ne Gradu Zagrebu koji nije raspolagao drugom zakonskom mogućnošću nego vraćanjem na posao, što se očito htjelo donekle ublažiti postavljanjem službenice na niže radno mjesto sa znatno smanjenim koeficijentom", pojasnila je za Net.hr slučaj Šulentić profesorica Marčetić.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koliko ćemo čekati na pravosudni epilog?

A za slučaj vozača Zlatka Krajine, koji je bio u istražnom zatvoru i za kojeg se vodi kazneni postupak, treba čekati pravomoćnu presudu, naglašava profesorica Marčetić. "Presumpcija nevinosti jedno je od  temeljnih načela suvremenog sustava ljudskih prava. Drugim riječima, dok se u kaznenom postupku nekome ne dokaže krivnja smatra se da je nevin", zaključuje Gordana Marčetić.  

 S obzirom na brzinu pravosudnih postupaka u Hrvatskoj, oboje će nesumnjivo još dugo uživati debelu zaštitu koju im nudi Zakon o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj samoupravi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo