Pogledajte kiks 'atomske' Hrvatske protiv Slovaka

Iako su se skupili u najjačem sastavu, s igračima iz lige Petice, mladi Hrvati ipak nisu uspjeli doći do pobjede koja bi ih odvela na Europsko prvenstvo.

19.5.2010.
21:49

Dražen Ladić je na travnjak stadiona Varteks izveo najjači mogući sastav, osim kartoniranog Maloče, a u njemu su bili i hrvatski internacionalci koji igraju u ligama Petice – Njemačkoj (Rakitić), Engleskoj (Kalinić), Francuskoj (Lovren) ili Italiji (Jajalo).

Takva 'atomska' Hrvatska je od početka utakmice pritisnula svoje vršnjake iz Slovačke, no sjajni prodori Vide po desnoj strani te odlična razigravanja Badelja i Rakitića nisu rezultirala konkretnim prigodama.

U 23. minuti šok za Hrvatsku – najjači napadački adut Nikola Kalinić morao je napustiti igru zbog ozljede, a priliku je dobila Dinamova 'devetka' Andrej Kramarić. Ubrzo je uslijedio novi šok za solidno ispunjene tribine varaždinskog stadiona.

U 30. minuti Duriš je kaznio jednu grešku u obrani hrvatske reprezentacije i lakoćom plasirao loptu u nebranjenu mrežu za slovačko vodstvo. Srećom, radost gostiju bila je kratkog vijeka.

Nisu prošle niti dvije minute kada je sijevnula bomba Ivana Rakitića s preko 20-tak metara i lopta se zabila u slovačka vrata za izjednačenje 1:1. Doista prekrasan gol veznog igrača Schalkea i standardnog člana Bilićeve vrste koji je završio na posudbi kod Ladićevih beba!

Pred kraj prvoga poluvremena Vida je sve pripremio za Rakitića, koji je s desetak metara plasirao loptu pored vratnice. Odmah na startu drugih 45 minuta pokušao je i Kramarić odmjerenim udarcem s ruba šesnaesterca, ali je gostujući vratar Dubravka vrhunskom paradom izbio loptu u korner.

Mogli su i Slovaci zaviti Ladićevu vrstu 'u crno', ali je u 63. minuti Ivan Kelava sjajno obranio pokušaj Sylvestra, koji je izašao sam pred hrvatskog golmana. Nervoza se sve više uvlačila u domaće redove, gosti su sitnim prekršajima i 'valjanjima' po travnjaku krali vrijeme, a Hrvati nikako nisu uspjevali doći do gola.

U 83. minuti je Rakitić traljavo pucao sa samo dva-tri metra iako su vrata bila nebranjena. Lopta je lagano skakutala prema mreži, ali panterski se bacio slovački vratar i na samoj gol-liniji dohvatio loptu. Iako će, dok ne vide snimku iz boljeg kuta, neki sumnjati da je možda i prešla preko zamišljene gol-linije.

Zadnji pobjednički vlak Hrvatska je pokušala uhvatiti u trećoj minuti sudačke nadoklnade, glavom je pucao Lovren, ali je po Hrvate kobni Dubravka opet bio na visini zadatka. Tako su Ladićeve zvijezde propustile priliku da osiguraju plasman na EP, no još uvijek su u najboljoj poziciji.

Hrvatska je vodeća s 13 bodova, Slovačka ima 11, a Srbija 9, ali i utakmicu manje protiv Norveške na domaćem terenu. Upravo će mladi Srbi najvjerojatnije krojiti hrvatsku sudbinu, s obzirom da do kraja natjecanja Ladićevi izabranici gostuju u Srbiji i igraju kod kuće s Norveškom.