u posjeti africi /

Obama na turneji: Prva stanica - zloglasna luka robova

Image
Foto: AP

Na svojoj prvoj, i za mnoge Afrikance zakašnjeloj turneji kontinentom, predsjednik Barack Obama će se usredotočiti na politička i ekonomska pitanja, ali će podsjetiti i na bolno poglavlje američke povijesti.

27.6.2013.
14:43
AP
VOYO logo

Gotovo četiri stoljeća otkako su se prvi robovi s Crnog kontinenta počeli isporučivati u Sjevernu Ameriku, prvi američki predsjednik afričkih korijena posjetit će u četvrtak zloglasnu luku na senegalskom otoku Goree iz koje su brojni Afrikanci krenuli u život okovan lancima.

Na svojoj prvoj, i za mnoge Afrikance zakašnjeloj turneji kontinentom, predsjednik BarackObama će se usredotočiti na politička i ekonomska pitanja, ali će podsjetiti i na bolno poglavlje američke povijesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvog dana osmodnevne afričke turneje, Obama će svoju obitelj odvesti u Kuću robova, tvrđavu izgrađenu u 18. stoljeću na otoku Goree, ispred senegalske obale, nekad glavnu tranzitnu točku transporta afričkih robova, koja je pretvorena u muzej.

Posjet će biti tihi podsjetnik na sramno razdoblje američke i svjetske povijesti te pokazati snažan kontrast između najmoćnijeg čovjeka na svijetu i statusa Afrikanaca u povijesti, nekada smatranih vlasništvom u zemlji kojom vlada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Iz društva u kojem Afroamerikanci nisu bili smatrani građanima došli smo do društva u kojem Afroamerikanca možemo izabrati za predsjednika. Napravili smo nevjerojatnu transformaciju", kaže američki povjesničar Junius Rodriguez.

Mnogi Afrikanci osjećaju povezanost s Obamom, ali su razočarani što se u afrička pitanja nije uključio u onoj mjeri kao njegovi prethodnici Bill Clinton i George W. Bush. U prvom mandatu Obama je samo jednom bio u Africi, zaustavivši se u Gani na jedan dan.

I dok je 2003. George W. Bush održao govor na otoku Goree i ropstvo nazvao grijehom, Obama po programu ondje neće govoriti. Njegovo glavno obraćanje Afrikancima zakazano je za nedjelju na sveučilištu u Cape Townu u JAR-u.

Zbog simbolizma koji prati Obamin posjet zloglasnom otoku, neki su se zapitali je li došlo vrijeme da se američki predsjednik ispriča za ropstvo. Agencija Reuters piše da je to malo vjerojatno. Predsjedničko priznanje odgovornosti otvorilo bi vrata procesu reparacije, a to je nešto što Obamina administracija sigurno ne bi željela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo