Ovo su dva primjera poduzetnika koji su iskoristili državne potpore i uspjeli.
Ne ovise više o stanju u Hrvatskoj nego o stanju u cijeloj Uniji
Prije 17 godina počela je priča o Paprenjaku, tradicionalnom hrvatskom proizvodu, kolačiću koji je danas uspješan brend. Osnivačica Sanja Opačak, po struci pedagoginja, krenula je u posao pošteno i polako, postepeno razvijajući ideju u koju je vjerovala. Iskoristila je, kaže, sve državne potpore.
"Krajnji rezultat toga je izgradnja tvornice u Pisarovini, koja je u fazi gotovosti jer za mjesec dana imamo useljenje. Koristili smo za izgradnju tvornice kredit HBOR-a, sredstva IPARD-a i potpore koje su bile u ponudi s obzirom da je tvornica na području od posebnog državnog interesa", rekla je Opačak.
Danas, s desetak zaposlenih, u budućnost gleda s optimizmom. Bez obzira na krizu, moguće je uspješno poslovati.
"Projekti koji imaju svoju ekonomsku dokazanost i iskoristivost ne ovise više o stanju u Hrvatskoj nego o stanju u cijeloj Uniji. Znači da oni projekti koji imaju dokazanu perspektivu mogu uspjeti na nekom širem tržištu. Nismo više ograničeni samo na ovo tržište", kaže Opačak.
Rimac iskoristio 400.000 kuna potpora
Perspektivu za uspjeh ima i mladi poduzetnik i inovator Mate Rimac koji je proizveo najbrži električni automobil na svijetu. Dosad je prodao dva, a jedan je postigao cijenu od 750 tisuća eura. Rimac trenutno radi na razvoju baterija i drugih sustava za električne automobile.
"Potpore smo koristili za razvoj nove generacije baterija koje smo svejedno radili, ali potpore su dobrodošle da se sve ubrza i da proizvod lansiramo ranije", ističe Rimac.
Četiri stotine tisuća kuna iz proračuna je, kaže, dobrodošlo, ali i nedovoljno. "U Americi je Tesla motors dobio od Vlade 400 milijuna dolara za razvoj električnih vozila. Dakle, to što smo mi dobili je samo kap na vrući kamen", izjavio je Rimac.
O financijskoj konstrukciji ovisi hoće li ostati u Hrvatskoj. "Razgovaramo s jednom europskom zemljom o preseljenju u zamjenu za investicije, još nismo odlučili što ćemo. Ja bih jako volio da ostanemo u Hrvatskoj i jedan dio tvrtke će sigurno ostati. No, što će biti za par godina, to ne znam", kaže Rimac.
Iako se, po mišljenju nekih stručnjaka, previše izdvaja iz proračuna za državne potpore s obzirom na gospodarsko stanje zemlje, one su ipak važne, a ponekad i presudne za poslovanje malih i srednjih poduzetnika. A oni su pak jedini izgledni generator budućeg gospodarskog prosperiteta zemlje.