Monetarna reforma jedna je od ključnih reformi Mosta, barem ako je suditi prema istupima Ivana Lovrinovića, njihovog ekonomskog stručnjaka, a sastojala bi se u izravnom financiranju države i javnih poduzeća emisijom primarnog novca središnje banke, što je međutim praksa koje se Hrvatska davno odrekla, te od ukidanja valutne klauzule, programirane deprecijacije itd.
Moguće rušenje sustava
Most se naime zalaže i za ukidanje klauzule kod kredita, što onda povlači i ukidanje devizne štednje i potencijalno je opasno zbog mogućeg bijega kapitala i rušenja sustava na koji se oslanja i država. No, da se i ukine, klauzula bi "riješila" pitanje kod kuće, no što s državnim dugovima prema inozemstvu. Ukoliko Mostova politika ovdje prevagne, a mnogi drže, da će je, bez obzira s kim koalirali, na kraju morati ublažiti, to otvara i pitanje neovisnosti središnje banke, kao i pitanje pozicije guvernera.
Vujčiću mandat traje do ljeta 2018., a prema Zakonu o HNB-u koji je usklađen sa Statutom Europske središnje banke – praktički ga je nemoguće smijeniti. Što se tiče mogućnosti da sam odstupi, Vujčić to nema namjeru napraviti – svoj mandat želi odraditi do kraja, bez obzira na pritiske.
Ubrzanje bankrota
Postojeća legislativa dakle ne daje mogućnost politici da smjenjuje guvernera usred mandata, međutim, uvijek je moguće promijeniti zakon. Upućeni pak tvrde da ni to ne bi lako prošlo, jer je neovisnost središnje banke bila i bitan element u pregovorima za pristupanje zemlje EU. Tako nešto se, kažu u financijskim krugovima, ni Orban nije usudio napraviti.
Stoga u financijskim krugovima glasne zahtjeve Mosta iščitavaju više kao politički marketing nego što će oni, bar u ovom dijelu, stvarno proći, piše Novi list.
VELIKA ANALIZA: Proučili smo popis svih reformi Mosta i samo dvije zaista imaju smisla
Novi list/Danas.hr