"Sumnjam da bi se itko usudio dati hidroelektrane u koncesiju. Ima i drugih nepopularnih poteza koji se mogu povući. Hidroelektrane su rijetko nacionalno blago i pokušat ćemo ih zadržati svim sredstvima", komentirao je predsjednik strukovnog sindikata radnika HEP-a Denis Geto.
U koncesiju samo gradnju novih elektrana
S njim se slaže i ekonomist Ljubo Jurčić, koji smatra da se takav potez ekonomski ne bi isplatio.
"Ne treba davati u koncesiju hidroelektrane koje rade, to se može učiniti samo s novim autocestama ili novim elektranama. Nama u Hrvatskoj trebaju tri, četiri nove hidroelektrane i one se mogu sagraditi s pomoću koncesija", kazao je Jurčić za Večernji list.
Podsjetimo, Jutarnji list objavio je da u dijelu Vlade postoje ideje da se hidroelektrane daju u koncesiju u istom paketu s autocestama, a natječaj bi mogao biti završen do ožujka. Iako Jurčić kaže da davanje postojećih hidroelektrana u koncesiju trenutačno može donijeti nešto novca u proračun, to ne bi bilo rješavanje problema.
Jeftinije uzeti kredit nego davati koncesije
"Koncesija se može naplatiti pet ili deset godina unaprijed, ali kad se sve stavke stave na papir, od kamate do troška koncesionara i nekakve zarade, pokazat će se da je opet jeftinije uzeti kredit nego davati koncesije u bescjenje", kazao je Jurčić, dodavši da treba ići u finalne proizvode, jer ćemo propasti ako za pet ili šest mjeseci ne krenemo ulagati u finalne proizvode.
Inače, u programu nove vlade samo se na jednom mjestu spominje koncesije, i to u dijelu u kojem kaže da će izmijeniti propise koji se odnose na davanje koncesija i javno-privatno partnerstvo. HNS pak već dulje vrijeme zagovara gradnju desetak energetskih projekata koji su teški desetak milijardi eura, i to baš javno-privatnim partnerstvom.