Za neprodane nekretnine postoji samo jedno rješenje

Zbog velike gospodarske krize zamrlo tržište nekretnina u regiji tako skoro ne čekaju bolji dani. Zaključak je to 9.

11.4.2013.
19:39
VOYO logo

U Sloveniji je situacija slična onoj u Hrvatskoj. Kako je rekao Jože Podgoršek, predsjednik, FIABCI Slovenija, tržište nekretnine "diše", ali je prodaja i dalje u padu jer građani nisu spremni platiti kvadrate stanova po cijenama koje se nude. Dok se to de dogodi, kazao je, značajnijeg pomaka neće biti.

U usporedbi s 2007., kada se u Sloveniji godišnje gradilo oko 5.000 stanova, prošle godine ih je izgrađeno samo 800. Cijena kvadrata stambenog prostora do sada je pala oko 30 posto, a procjene stručnjaka govore da će se taj trend nastaviti. Zanimljivo je da su cijene kvadratnog metra stana u nekim objektima u gradovima na slovenskoj obali prešle one u Ljubljani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Metropla sa samo dva trgovačka centra

U Srbiji je najveći problem nedostatak logističkih centara, ali i nedostatak šoping centara.

Za razliku od Zagreba, koji je po pitanju šoping kvadrata nadmašio i Beč, srpska metropola ima samo dva velika trgovačka centra, a kako je ocijenio Boško Tomašević, direktor Jonesa Lang LaSallea, Beogradu nedostaje između šest i devet šoping centra. Naime, u cijeloj zemlji imaju samo tri, uz dva u Beogradu, još je samo jedan u Kragujevcu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tomašević je kazao da investitori Srbiju zaobilaze zbog nesigurnosti, a to će kazao je, s obzirom da ta zemlja neće skoro u EU, potrajati još godinama.

Ono što je zajedničko Hrvatskoj, Sloveniji i Srbiji je nesređeno i zamrlo tržište nekretnina. Sudionici rasprave zaključili su da samo smanjenje cijena može oživjeti i potaknuti likvidnost tržišta stambenih nekretnina. Prilika za potencijalne kupce su i stanovi pod hipotekom, no, upozoreno je da zbog duge procedure i sudskog postupka prođe puno vremena dok nekretnine pod hipotekom dođu na tržište, a zbog čega investitori gube novac.

Zakoni lokalnih šerifa

Jože Novak, predsjednik Uprave, Imos Holdinga, ocijenio je da je svim tržištima nekretnina u regiji zajednička nesigurnost zbog tajkunske kapitalizacije u nedavnoj prošlosti i sumnjivog novca uloženog u nekretnine. Ipak, razlika među zemljama postoji, pa je tržište najpouzdanije u Sloveniji, a za Hrvatsku je rekao da se ne zna "važe li zakoni ili pravila lokalnih šerifa".

Uz nesigurnost, ono što je zajedničko svima je i otežano financiranje projekata jer su banke, koji su posvuda u regiji u vlasništvu stranaca, pooštrile uvjete kreditiranja. Govoreći u prvom redu u situaciji u svojoj zemlji, slovenski stručnjak za nekretnine zaključio je da će do 2016. biti jako teško preživjeti situaciju na tržištu nekretnina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije nekoliko dana objavljeno je da se u Ministarstvu financija razmišlja o izmjeni Zakona o porezu na promet nekretninama. Spekulira se da će se porez na promet nekretnina smanjiti s sadašnjih pet na tri posto za sve nekretnine u kupoprodajnom postupku. Izmjene zakona predviđaju i ukidanje olakšica za kupnju prve nekretnine. I kada se smanji stopa ovog poreza, u odnosu na Sloveniju i Srbiju opet ćemo imati najveću. U Sloveniji porez na promet nekretnina iznosi 2 posto, a u Srbiji 2,5 posto. Naravno, u sve tri zemlje plaća se i PDV na nekretnine, a stopa tog poreza opet je najveća u Hrvatskoj - 25 posto.

Primjerice, kupci manjih stanova, tzv. socijalnih stanova, u Sloveniji plaćaju PDV samo u iznosu od 8,5 posto. Za ovu mjeru, koja je usvojena prije ulaska Slovenije u EU, pregovarači u susjednoj državi izborili su se da vrijedi tijekom razdoblja prilagodbe i još je na snazi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo