Država se raspojasala zbog izbora, raste potrošnja!

Padaju investicije, stopa rasta BDP-a neće doseći niti polovicu Vladinih procjena i uz to raste državna potrošnja!

26.9.2011.
13:26
VOYO logo

Građani su trošili nešto više u razdoblju porasta BDP-a od 0,8 posto, no država se zbog izbora prilično raspojasala.

Da se to zaključiti iz tjedne analize Privredne banke Zagreb, u kojoj se procjenjuje kako će se potrošnja građana, koja je rasla u drugom kvartalu godine za 0,6 posto, zadržati i u trećem tromjesečju, sve dok kraj godine ne donese rast nezaposlenosti zbog završetka turističke sezone.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Za razliku od potisnute osobne potrošnje, državna potrošnja u drugom tromjesečju bilježi rast od 1,7 posto što je najveća stopa rasta zabilježena još od prvog kvartala 2009. godine", stoji u tjednoj analizi PBZ-a. Podsjećaju da je u tom kvartalu 2009. godine, kada je Ivo Sanader bio na vlasti, rast državne potrošnje iznosio 3,9 posto, a lokalni izbori održavali su se u svibnju iste godine.

Izborno-sezonsko kretanje i pad investicija

"S obzirom da se nalazimo u predizbornom periodu ovog puta parlamentarnih izbora rast državne potrošnje u drugom tromjesečju, a vjerojatno i u narednim kvartalima ne predstavlja posebno iznenađenje već uobičajeno 'izborno-sezonsko' kretanje", komentiraju analitičari.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zabilježen je i snažan pad investicija od 7,3 posto, dodaju u analizi, koji je uslijedio nakon pada od 6,7 posto u prvom tromjesečju. Posljedica toga je negativan doprinos BDP-u od oko dva postotna boda, navode analitičari PBZ-a.

Još niži rast BDP-a: Što će biti s proračunom?

Procjenjuju da će BDP ove godine rasti tek 0,7 posto, usprkos procjenama Međunarodnog monetarnog fonda, čije prognoze govore o rastu od 0,8 posto. Bit će interesantno vidjeti hoće li Vlada uspjeti kompenzirati pad procjene rasta BDP-a, budući da je proračun za 2011. godinu baziran na procjenama da će BDP rasti 1,5 posto.

Zasad nema nikakvih najava rebalansa proračuna, a nakon prošlotjedne sjednice Vlade, kada su procjene MMF-a bile poznate, ministar gospodarstva Đuro Popijač nije htio govoriti o rebalansu.

Poskupljenje zaduživanja

U PBZ-u navode i kako je očuvanje jake kune deviznom intervencijom i povećanjem obvezne pričuve banaka poskupjelo zaduživanje na međubankarskom tržištu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kamata na godinu dana približila razini od 5 posto, što smo zadnji puta zabilježili početkom 2010., odnosno prije spuštanja stope obvezne pričuve sa 14 na 13 posto", stoji u analizi.

Vezani članci:

arti-201109050512006 arti-201109190393006 arti-201109200885006 arti-201109191225006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo