Radimir Čačić prezentirao je u Ministarstvu gospodarstva investicije javnih poduzeća za prvih devet mjeseci 2012. godine. Naveo je kako je osam javnih poduzeća realiziralo 710,2 milijuna eura, što je i velik dio od planiranog.
Na konferenciji su mu se pridružili i Dragan Marčinko, predsjednik Upravnog odbora Centra za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija te Marko Lončarević, član Upravnog odbora Centra za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija. Inače, ovaj Centar je dosad najviše pozornosti privukao na sebe raspisivanjem natječaja za nabavku luksuznih automobila s grijačima u sjedalima.
Čačić je istaknuo da problema ima u Hrvatskim željeznicama i Hrvatskim autocestama, no realizirano je, tvrdi, 93 posto plana, što je 43 posto od maksimalno željenog plana ili 68 posto inicijalnog plana koji je usvojen na nadzornim odborima javnih poduzeća. INA će objaviti službene podatke 1. listopada, dodao je.
"Kada kažem realizirano to znači da je fakturirano i plaćeno. Sklopljeno je 1.035.000.000 eura ugovora", kaže Čačić.
Više je puta spomenuo da je pokretanje investicija bilo "plivanje između Scile i Haribde" (morska čudovišta u grčkoj mitologiji) - odnosno između izdvajanja javnog novca i kontrole budžeta koju nalažu Međunarodni monetarni fond i kreditne agencije.
Brodosplit
Vlada mora podmiriti 365 milijuna kuna ugovornih obveza da bi se mogao riješiti problem Brodosplita.
"Uvjeti su postavljeni, ugovori su spremni i tako već mjesecima. U međuvremenu se gomilaju gubici - mjesecima. Vlada ne donosi odluku, jer po donošenju odluke i potpisivanju ugovora, ako druga strana prihvati ugovoreno, što može i odbiti, Vlada mora platiti svoje obveze. Da bi ih platila, mora napraviti rebalans budžeta. Nije problem u novcu - uvijek je, ali ovdje nije problem jer se i prihodi i rashodi vode odgovorno, ali nedostaje forma - rebalans proračuna", kazao je Čačić.
Prisluškivanje
Prvi potpredsjednik Vlade upitan je i o aferi prisluškivanja poduzetnika koja je ovog vikenda potresala javnost.
"Moguće je i vjerojatno da su poduzetnici prisluškivani, ovdje zakonski standardi nisu poštovani. Za sebe pouzdano znam zadnjih 35 godina i sve sam izvještaje o tome dobivao", kazao je Čačić, dodajući da mu je KOS ponudio 1991. godine uvid u njegov dosje.
"Mi nemamo opet taj problem, ni ga imamo trajno - dolazi do zloporabe ovlasti službe. Ali nije to samo problem Hrvatske", kazao je Čačić i zaključio da je ovdje manje problem zloporabe, a više "internih igara" unutar obavještajnih službi.