EKOLOŠKA KATASTROFA /

Mrlja svih mrlja juri prema SAD-u

Saveznu državu koju je prije pet godina opustošio uragan Katrina uskoro bi mogla pogoditi nova kataklizma. Morske struje prema obali Louisiane velikom brzinom nose golemu naftnu mrlju.

29.4.2010.
20:45
VOYO logo

NEW ORLEANS - Ono što se na početku činilo prvenstveno kao katastrofa s velikim brojem poginulih, polako se pretvara u jednu od najvećih ekoloških katastrofa u američkoj povijesti.

Guverner američke savezne države Louisiane Bobby Jindal u četvrtak je proglasio izvanredno stanje zbog goleme naftne mrlje koju morske struje u Meksičkom zaljevu velikom brzinom nose prema ušću rijeke Mississippi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Isprva se činilo kako iz podmorske naftne bušotine - nad kojom je do prošlog tjedna stajala platforma, ali je u još nejasnim okolnostima eksplodirala i ubila 11 radnika - svakoga dana u more istekne oko tisuću barela nafte, no u srijedu navečer se ispostavilo kako je količina gotovo pet puta veća te je procijenjeno da bi se rupa u najgorem slučaju mogla zatvoriti tek za tri mjeseca! Utvrđeno je kako nafta curi na tri mjesta i to na dubini od oko kilometar i pol.

Koncesionar platforme British Petroleum je u suradnji s američkim vlastima dosad nastalu štetu pokušao sanirati bacanjem disperzanta, specijaliziranog kemijskog sredstva koje bi trebalo raspršiti naftu s morske površine, no značajnijeg uspjeha nije bilo. Pokušalo se i sa djelomičnim spaljivanjem nafte, no loši vremenski uvjeti su i taj pokušaj dosad učinili bezuspješnim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki predsjednik Barack Obama najavio je da će upregnuti sve snage svoje administracije, pa i vojsku, kako bi se širenje mrlje spriječilo. Obamina ministrica za nacionalnu sigurnost Janet Napolitano u Bijeloj je kući rekla kako je rješavanje ovog problema nacionalni prioritet.

Premda su sada svi usredotočeni na sprečavanje dodatnog onečišćenja mora i života u njemu, polako cure i detalji istrage oko eksplozije na platformi. Tako Wall Street Journal javlja da platforma nije bila opremljena velikim sigurnosnim ventilom, koji se u slučaju nesreće daljinskim upravljanjem može zatvoriti i tako onemogućiti istjecanje nafte iz bušotine u more. Takvi ventili u SAD-u doduše nisu obvezni.

Inače, dospije li naftna mrlja do Louisiane, bit će to druga nezapamćena katastrofa za tu saveznu državu u samo pet godina. Kao što je poznato, 2005. godine to je područje, poglavito New Orleans, opustošio uragan Katrina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike