A što ako se pandemija prelije na Hrvatsku? Je li glavni grad s oko milijun ljudi spreman? Zanimljivo, gradonačelnika Milana Bandića na spomenutu temu od samog početka krize gotovo nismo ni čuli ni vidjeli. Osim što je sugerirao da ruke peremo pepelom i dao nam materijala da zaista ispitamo je li lug učinkovit.
A jesu li učinkovite sve mjere koje Grad Zagreb priprema za mogući crni scenarij, možemo samo nagađati. Jer da ih nismo pitali što planiraju - nadležni u Gradu šutjeli bi kao i gradonačelnik.
Zato se reagiralo s Kaptola. Zagrebački nadbiskup Josip Bozanić donio je odluku da se zbog mjera opreza isprazne sve škropionice u crkvama. Pozvao je vjernike koji imaju simptome poput problema s disanjem ili su bili u nekom od žarišta epidemije, kao i starije osobe i kronične bolesnike, da ne dolaze na misu.
"U samom liturgijskom slavlju kada su vjernici pozvani pružiti mir jedni drugima i u liturgijskom zajedništvu jedni drugima iskazati međusobno bratstvo i sestrinstvo neće se rukovati. Treća stvar je u trenutku primanja sakramenta svete euharistije, svete pričesti to će učiniti tako da će pristupiti i euharistiju primiti na svome dlanu", kazao je Borna Puškarić, predstojnik Tiskovnog ureda Zagrebačke nadbiskupije.
Crkve za sada ostaju otvorene, a mise će se nastaviti održavati. No, dogodi li se Zagrebu talijanski scenarij, kažu na Kaptolu, slušat će upute Stožera civilne zaštite.
Cijela Italija je u karanteni, a Talijani smiju samo na posao i k liječniku. Dođe li do potrebe za karantenom u Zagrebu, Ured za upravljanje hitnim situacijama ne odlučuje sam, nego čekaju signal Stožera. Do sad su na njihov zahtjev pronašli dodatni prostor za izolaciju.
"Osigurano je dovoljno kapaciteta i ti se kapaciteti mogu širiti. U najgorem scenariju, za koji se nadam da se neće dogoditi, onda bi se čak i sportske dvorane koristile za to. Riječ je o 100 kreveta", pojasnio je Pavle Kalinić, pročelnik Ureda za upravljanje kriznim situacijama.
Tko se u Italiji ne pridržava uputa policije može završiti u zatvoru i do tri mjeseca. Policija je megafonima upozoravala građane da ne izlaze na ulice. Hrvatski ministar unutarnjih poslova Davor Božinović zasad ne otkriva koje će mjere poduzeti dođe li do iste situacije i kod nas.
"Mi sve što radimo i sve mjere koje poduzimamo, radimo da nam se ne dogodi najcrnji scenarij. Zbog toga ja ne bih o njemu ni govorio. Možete biti sigurni da Stožer priprema sve planove za svaku moguću situaciju. Međutim mi nismo u toj situaciji i nadam se da nećemo biti i činimo sve da ne budemo u toj situaciji", izjavio je Božinović.
- Djelatnici saniteta u posebnim odijelima dovode putnike s trajekta Marko Polo u splitsku karantenu
- Pandemija koronavirusa u brojkama: Više od 120.000 zaraženih i više od 4000 mrtvih
Unatoč tome, prvi čovjek zagrebačke sigurnosti ima zamjerke na dosad učinjeno.
"Mislim da ovo što se do sada događalo da je presporo i da se moraju dogoditi rigoroznije mjere. Jer mnogi drugi su zatvorili granice, Republika Hrvatska to još nije, a to naravno sve utječe na funkcioniranje Grada Zagreba", dodao je Kalinić.
U neke trgovine u Italiji kupci ulaze jedan po jedan, a u svima moraju držati minimalni međusobni razmak od jednog metra. Svi se nadaju da se takav scenarij u Hrvatskoj ipak neće dogoditi.