Objavu odluke Vrhovnog suda nestrpljivo očekuje Perkovićeva obrana, ali i sudac koji mu je već presudio. Zanimljivo, obje strane očekuju da će odluka glasiti: izručenje!
"Očekujem potvrdu, iskreno očekujem potvrdu. Nemam nikakve informacije kakva će biti, ali uvijek kad doneseš odluku očekuješ da bude potvrđena", kaže predsjednik Županijskog suda u Zagrebu IvanTurudić.
"Pa moja je procjena s obzirom na sastav vijeća da će nas odbiti s našom žalbom. Naime, radi se o istom sastavu vijeća koji je donio prvu odluku o izručenju u slovenskom slučaju, a koja odluka ima stavove suprotne našem", rekao je odvjetnik Josipa Perkovića AnteNobilo.
To što su isti suci ranije odlučili izručiti osobu unatoč zastari, u Hrvatskoj ne znači automatski da će tako biti i u slučaju Pekrović jer kod nas nema presedanskog prava.
"Prekratko je vremensko razdoblje da bi se na temelju jedne odluke u jednom predmetu mogao uopće steći sud o stavu toga vijeća", smatra odvjetnik VeljkoMiljević.
Načelno, tri su moguća scenarija. Prva dva nastupaju ako Vrhovni sud uvaži Nobilove argumente. U tom slučaju Vrhovni sud može potpuno ukinuti odluku o izručenju Perkovića Njemačkoj ili može vratiti odluku na odlučivanje Županijskom sudu.
Ako pak odluka Vrhovnog suda bude odbijanje žalbe Perkovićeve obrane, Županijski sud odmah donosi odluku o predaji Perkovića Njemačkoj i ona se mora izvršiti u idućih deset dana.
Nobilo već ima spremnu tužbu Ustavnom sudu koju će uložiti unutar 24 sata od odluke Vrhovnog suda.
"Bit će dva dijela: jedna ustavna tužba gdje ću govoriti o povredi ustavnih prava Josipa Perkovića, a drugo će biti zahtjev za izdavanje privremene mjere", otkriva Nobilo.
Tražit će i hitnu obustavu izručenja do konačne odluke o tome jesu li Perkoviću povrijeđena ustavna prava.
Iako rokovi nisu propisani, zbog težine pritiska i javnosti i Njemačke, čitav postupak odlučivnaja na Ustavnom sudu bio bi žuran i odluka bi trebala biti poznata u nekoliko dana.
Zbog političkih poruka visokih neimenovanih izvora iz Vlade, relativno jednostavna odluka za suca Turudića se zakomplicirala.
"Radi tog slinog pritiska, prvenstveno politike, to je bio jedan od najtežih postupaka koji se vodio. Poruke su bile prijeteće, najgori pritisak na neovisnost sudbene vlasti", rekao je Turudić.
Pritisak osjeća i obrana: odvjetnika Nobila policija u susjednoj BiH jučer je čak pet puta zaustavljala sumnjajući da je s Perkovićem pobjegao iz Hrvatske.
Proces Perkoviću, koji je iz zaboravljenog sudskog slučaja prerastao u domaći i međunarodni politički skandal, konačno se bliži se kraju. Realno je očekivati da će sudbina Josipa Perkovića biti poznata do kraja tjedna.