Parlamentarni izbori u Hrvatskoj 2024. održat će se u srijedu 17. travnja. Izbori na biračkim mjestima u sjedištima diplomatsko-konzularnih predstavništava RH održat će se u utorak 16. travnja 2024. i srijedu 17. travnja 2024. godine. Ministarstvo uprave napominje kako birači mogu izvršiti pregled, dopunu i promjenu podataka upisanih u registar birača, te podnijeti zahtjev za privremeni upis u registar birača izvan mjesta prebivališta, izdavanje potvrde za glasovanje izvan mjesta prebivališta, prethodnu registraciju i aktivnu registraciju.
Rok istječe 6. travnja
U subotu, 6. travnja istječe rok do kojega birači, mogu pregledati, dopuniti i promijeniti podatke upisane u registar birača, izvijestilo je Ministarstvo pravosuđa i uprave. Do toga roka mogu podnijeti i zahtjev za privremeni upis u registar birača izvan mjesta prebivališta, izdavanje potvrde za glasovanje izvan mjesta prebivališta, prethodnu registraciju i aktivnu registraciju.
Zahtjevi se mogu predati neposredno u nadležnom upravnom tijelu ili putem sustava e-Građani, napominju iz Ministarstva. Više o sustavu e-birači i što sve možete napraviti u samo nekoliko klikova doznajte OVDJE.
Sve što moraju znati birači
Birači koji imaju prebivalište u Republici Hrvatskoj, a na dan održavanja izbora neće biti u mjestu svog prebivališta, mogu zatražiti sljedeće. Privremeni upis i to ako žele glasovati u Republici Hrvatskoj izvan mjesta svog prebivališta. Birači se privremeno upisuju u registar birača za mjesto gdje će se zateći na dan održavanja izbora. Zahtjev za privremeni upisu registar birača izvan mjesta prebivališta birači mogu podnijeti nadležnom upravnom tijelu u županiji odnosno Gradu Zagrebu koje vodi registar birača, neovisno o mjestu upisa u registar birača.
Birači koji su zatražili privremeni upis izvan mjesta prebivališta glasuju za svoju izbornu jedinicu, a moći će glasovati samo na biračkom mjestu koje će odrediti nadležno izborno povjerenstvo za privremeno upisane birače. Iznimno, biraču se može na njegov zahtjev omogućiti privremeni upis u registar birača unutar istoga grada ili općine, ukoliko će se na dan izbora za Hrvatski sabor zateći na području drugog naselja unutar istoga grada ili općine u kojoj ima prebivalište i radi se o istoj izbornoj jedinici, u kojem slučaju, birač glasuje na redovnom biračkom mjestu.
Prethodnu registraciju i to ako žele glasovati u inozemstvu. Birači se prethodno registriraju za državu odnosno konzularno područje gdje će se zateći na dan održavanja izbora u inozemstvu. Zahtjev za prethodnu registraciju birači mogu podnijeti nadležnoj diplomatskoj misiji ili konzularnom uredu Republike Hrvatske u inozemstvu ili nadležnom upravnom tijelu u županiji odnosno Gradu Zagrebu koje vodi registar birača.
Birači koji imaju prebivalište u Hrvatskoj, a na dan održavanja izbora će se zateći izvan mjesta svog prebivališta ili u inozemstvu mogu, iznimno, zatražiti potvrdu za glasovanje izvan mjesta prebivališta s naznakom mjesta boravka u Hrvatskoj odnosno države i konzularnog područja na kojem će se zateći na dan izbora. Zahtjev za izdavanje potvrde za glasovanje izvan mjesta prebivališta birači podnose nadležnom upravnom tijelu u županiji odnosno Gradu Zagrebu koje vodi registar birača prema mjestu svog prebivališta.
Birači koji nemaju prebivalište u Hrvatskoj kako bi mogli glasovati u inozemstvu ili Hrvatskoj moraju podnijeti zahtjev za aktivnu registraciju. Birači kojima je izdana osobna iskaznica s podatkom o prebivalištu izvan Republike Hrvatske ne moraju podnijeti zahtjev za aktivnu registraciju već će se po službenoj dužnosti aktivno registrirati za državu i konzularno područje prema adresi prebivališta upisanoj u osobnoj iskaznici. Birači koji će se na dan održavanja izbora nalaziti na području druge diplomatske misije ili konzularnog ureda u inozemstvu ili u Republici Hrvatskoj ili imaju prijavljeno prebivalište na adresi različitoj od navedene u osobnoj iskaznici s inozemnom adresom, moraju podnijeti zahtjev za promjenu mjesta aktivne registracije.
Birač koji ne promijeni mjesto aktivne registracije, moći će glasovati samo u mjestu gdje je već aktivno registriran po službenoj dužnosti za državu i konzularno područje prema inozemnoj adresi navedenoj u osobnoj iskaznici.
Birači koji nemaju prebivalište u Republici Hrvatskoj i nemaju osobnu iskaznicu s podatkom o prebivalištu izvan Hrvatske, moraju podnijeti zahtjev za aktivnu registraciju kako bi mogli glasovati u inozemstvu ili u Republici Hrvatskoj.
Zahtjev za aktivnu registraciju birači mogu podnijeti najbližoj diplomatskoj misiji ili konzularnom uredu Hrvatske u inozemstvu ili nadležnom upravnom tijelu u županiji odnosno Gradu Zagrebu koje vodi registar birača, ako će se na dan održavanja izbora nalaziti u Republici Hrvatskoj.
Pozivaju se birači, pripadnici nacionalnih manjina, koji će navršiti 18 godina do dana održavanja izbora da se izjasne o svojoj nacionalnoj pripadnosti neposredno u nadležnom upravnom tijelu županije odnosno Grada Zagreba koje vodi registar birača ili putem sustava e-Građani. Podsjećaju birače da se na dan izbora ne mogu izjašnjavati o svojoj nacionalnoj pripadnosti osim onih koji nisu upisani u registar birača.
Sve se može obaviti putem sustava e-Građani
Birači koji imaju vjerodajnice i pristup sustavu e-Građani mogu podnijeti zahtjev za privremeni upis, prethodnu registraciju i aktivnu registraciju te izmjene istih zahtjeva, putem sustava e-Građani.
Izdavanje potvrda za glasovanje na dan održavanja izbora
Skreće se pozornost biračima koji imaju prebivalište u Hrvatskoj, da samo birači koji imaju prebivalište u Hrvatskoj i važeće osobne iskaznice ulaze u popis birača i nalazit će se na izvacima iz popisa birača koji će biti dostavljeni na biračka mjesta. Birači koji imaju prebivalište u Hrvatskoj, a prilikom dolaska na biračko mjesto se utvrdi da nisu upisani u izvatke iz popisa birača jer primjerice nemaju važeću osobnu iskaznicu, mogu na dan održavanja izbora ostvariti svoje pravo glasovanja s potvrdom za glasovanje koju izdaju nadležna upravna tijela županija odnosno Grada Zagreba prema mjestu prebivališta birača. Nadalje, birači koji nemaju prebivalište u Hrvatskoj, a nisu aktivno registrirani, mogu na dan održavanja izbora ostvariti svoje pravo glasovanja potvrdom koju izdaje diplomatska misija ili konzularni ured Republike Hrvatske u inozemstvu.
Što je žuta potvrda?
Što ako se birač na dan održavanja izbora zastupnika u Hrvatski sabor zatekne izvan mjesta prebivališta, a unutar svoje izborne jedinice?
Ako se birač na dan održavanja izbora zatekne na području Hrvatske, ali izvan mjesta prebivališta, biračko pravo može ostvariti na drugom redovnom biračkom mjestu unutar svoje izborne jedinice i to ako je nadležnom upravnom tijelu županije odnosno Grada Zagreba neovisno o mjestu upisa u registar birača, najkasnije 10 dana prije dana održavanja izbora, podnio zahtjev za privremeni upis te mu je isti odobren. Nadalje, ako je nadležnom upravnom tijelu županije odnosno Grada Zagreba u kojem je upisan u registar birača, najkasnije 10 dana prije dana održavanja izbora, podnio odgovarajući zahtjev te mu je iznimno izdana potvrda za glasovanje izvan mjesta prebivališta (tzv. žuta potvrda).
Što ako se birač na dan održavanja izbora zastupnika u Hrvatski sabor zatekne izvan mjesta prebivališta i izvan svoje izborne jedinice?
Ako se birač na dan održavanja izbora zatekne na području Hrvatske, ali izvan mjesta prebivališta, biračko pravo može ostvariti izvan mjesta prebivališta na posebnom biračkom mjestu određenom za glasovanje za izbornu jedinicu na području koje birač ima prebivalište i to ako je nadležnom upravnom tijelu županije odnosno Grada Zagreba, neovisno o mjestu upisa u registar birača, najkasnije 10 dana prije dana održavanja izbora, podnio zahtjev za privremeni upis te mu je isti odobren. Bez obzira na području koje izborne jedinice se nalazio, ako je nadležnom upravnom tijelu županije odnosno Grada Zagreba, u kojem je upisan u registar birača, najkasnije 10 dana prije dana održavanja izbora, podnio odgovarajući zahtjev te mu je iznimno izdana potvrda za glasovanje izvan mjesta prebivališta (tzv. žuta potvrda).
Što ako se zateknete izvan Hrvatske?
Birač koji ima prebivalište u Hrvatskoj, a na dan parlamentarnih izbora u Hrvatskoj 2024. se zatekne izvan zemlje, glasuje u sjedištu diplomatsko-konzularnog predstavništva Republike Hrvatske u kojem je Državno izborno povjerenstvo odredilo biračko mjesto i to ako je najkasnije 10 dana prije dana održavanja izbora podnio zahtjev za prethodnu registraciju nadležnom upravnom tijelu županije, odnosno Grada Zagreba ili diplomatsko-konzularnom predstavništvu Republike Hrvatske u inozemstvu te mu je isti odobren ili je podnio zahtjev za izdavanjem potvrde za glasovanje izvan mjesta prebivališta (tzv. žuta potvrda) nadležnom upravnom tijelu županije odnosno Grada Zagreba, u kojem je upisan u registar birača te mu je žuta potvrda izdana.
Što ako ste bolesni?
Na parlamentarnim izborima glasovati mogu i teže bolesni i nepokretni birači te osobe s invaliditetom, a o svojoj želji, najranije tri dana prije izbora trebaju obavijestiti nadležno izborno povjerenstvo ili, na dan izbora, do podneva, birački odbor. Ako takvi birači sami ne mogu obavijestiti nadležno izborno povjerenstvo ili birački odbor, po njihovoj uputi to može učiniti druga osoba od njihova povjerenja, podsjeća Državno izborno povjerenstvo (DIP).
Svim biračima, koji tako postupe, birački će odbor omogućiti glasovanje.
Dogodi li se da birač s tjelesnom manom dođe ispred biračkog mjesta, a ono nije pristupačno takvim osobama, omogućit će mu se da glasuje ispred njega.DIP podsjeća i da postoje slučajevi u kojima je, iznimno, moguće odstupiti od načela da se glasuje osobno. To je, primjerice moguće kad birač ima neku tjelesnu manu, poput oštećenja ruku, ili kad je nepismen. Takav može doći na biračko mjesto s drugom pismenom osobom koja će po njegovoj ovlasti i uputi zaokružiti željenu listu, odnosno kandidata.
I slijepi birači, a u Hrvatskoj je registrirano više od 17 tisuća osoba čiji je uzrok invaliditeta sljepoća i znatna slabovidnost, imaju pravo samostalno glasovati uz pomoć druge osobe (pratitelja) koja će po njegovoj ovlasti i uputi zaokružiti željenu listu i kandidata.
Birači mogu glasovati i na posebnim biračkim mjestima koja se određuju za birače koji imaju prebivalište Hrvatskoj, a na dan održavanja izbora se zateknu na službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske. To se odnosi na birače koji se na dan izbora nalaze u mirovnim operacijama i misijama, birače koji se kao članovi posade pomorskih i riječnih brodova pod hrvatskom zastavom zateknu izvan njezinih granica, na plutajućim objektima u unutrašnjim morskim vodama i teritorijalnom moru Hrvatske, birače koji su smješteni u ustanovama socijalne skrbi te birače lišeni slobode.
Sve o nadolazećim parlamentarnim izborima u Hrvatskoj možete pronaći OVDJE.
POGLEDAJTE VIDEO: Radit će u tri smjene i potrošiti pet tona papira na tiskanje izbornih listića veličine dnevnih novina