Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) zaprimio je danas od Croatia Airlinesa zahtjev za kontrolom bolovanja njihovih radnika, izvijestio je HZZO.
Ukupno će provesti 57 kontrola i izvjestiti jesu li ona medicinski inicirana. Počeli su jutros.
Radi se o zahtjevu za kontrolom bolovanja kabinskog osoblja Croatia Airlinesa koje je u protekla dva dana, 30. travnja i 1. svibnja, masovno otvaralo bolovanje. Po podacima hrvatskog avioprijevoznika, u zadnja dva dana čak 42 stjuardese i stjuarda otišli su na bolovanje.
Prema članku 33. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, te odredbama Pravilnika o kontroli bolovanja, HZZO je na zahtjev poslodavca obvezan provesti nadzor opravdanosti bolovanja u ordinacijama izabranih doktora kako bi se utvrdilo postojanje medicinske indikacije za korištenje prava na bolovanje. Nakon obavljene kontrole HZZO će izvijestiti poslodavca o rezultatima nalaza, najavio je HZZO.
U Croatia Airlinesu na poslovima kabinskog osoblja zaposleno je 214 osoba, a sve do ovog utorka i srijede na bolovanju je prosječno bilo po desetak osoba dnevno, rekao je Hini glasnogovornik kompanije Davor Janušić.
Uprava Croatia Airlinesa sumnja da je razlog za iznenadno "masovno pobolijevanje" sukob oko novog kolektivnog ugovora koji Sindikat kabinskog osoblja ne želi potpisati jer tvrdi da se njime značajno umanjuju njihova prava.
Zbog masovnog bolovanja Croatia Airlines otkazala letove
Croatia Airlines 'slučaj za dr. Housea', letovi i sutra otkazani
Novi kolektivni ugovor zasad su potpisala tri sindikata koja djeluju u Croatia Airlinesu, a osim kabinskog osoblja ne žele ga prihvatiti ni sindikati pilota niti zemaljskog osoblja u zrakoplovstvu.
Uprava ističe da se Croatia Airlines nalazi u procesu restrukturiranja u kojem je nužno ostvariti uštede kako bi se osigurala opstojnost i stabilnost kompanije. Stoga ne može pristati na produljenje svih prava iz kolektivnog ugovora koji je istekao 31. ožujka, a osobito ne na nove zahtjeve sindikata za povećanjem materijalnih prava.
Samostalni hrv sindikat zaposlenika u zrakoplovstvu.
"Pristali smo na sve u kolektivnom ugovoru. Razumijemo potrebu restrukturiranja, ali nismo potpisali jer smatramo da je 27 posto naših radnika previše za otpustiti. Ostali sindikati imaju druge zahtjeve", rekli su iz Samostalnog hrvatskog sindikata zaposlenika u zrakoplovstvu.
Nezadovoljni sindikati bi zbog neuspjeha kolektivnih pregovora mogli organizirati štrajk no, kako se neslužbeno doznaje, efikasnost te industrijske akcije značajno ograničava Odluka o poslovima koji se ne smiju prekidati za vrijeme štrajka, koja de facto onemogućuje da se štrajkom poslodavca prisili na ustupke.
stjuardese croatia airlines štrajk stjuardese croatia airlines štrajk
Podsjetimo, Croatia Airlines i danas i jutros je otkazivala letove. Još je dvoje djelatnika otišlo na bolovanje te su sada sveukupno 42 djelatnika kabinskog osoblja "izvan pogona".
Jutros su otkazana 3 leta: Zagreb - Beč - Zagreb, Pula - Zagreb i Sarajevo - Zagreb.
Jučer je 25 posto zaposlenih u tom sektoru prijavilo bolovanje, što se nikad dosad nije dogodilo u Croatia Airlinesu pa je jučer došlo do neočekivanih i nenajavljenih poremećaja u prometu i otkazano je 12 međunarodnih i tri domaća leta.
Resorni ministar Siniša Hajdaš-Dončić opisao je "epidemiju" bolovanja u hrvatskom avioprijevozniku "slučajem za dr. Housea".
Na pitanje o Croatia Airlinesu gdje zbog velikog broja bolovanja kabinskog osoblja i danas ima otkazanih letova, a neki kasne, ministar je odgovorio da je to minimalno.
"Uprava Croatia Airlinesa zamijenit će dio kabinskog osoblja u iduća dva tjedna, nema odustajanja od plana restrukturiranja, nema povratka", izjavio je ministar Hajdaš Dončić odgovarajući na pitanja novinara nakon svečanosti primopredaje potvrde o preuzimanju radova i otkrivanju spomen-ploče u povodu završetka IPA projekta signalno-sigurnosni uređaji na zagrebačkom Glavnom kolodvoru.