Nakon prošlotjednog strašnog pokolja, koji je 13-godišnjak počinio u osnovnoj školi u Beogradu ubivši osmero učenika i školskog domara, javnost i u Hrvatskoj puno osjetljivije, nerijetko na rubu histerije, reagira na objave učenika na društvenim mrežama u kojima prijete ili barem slikom sugeriraju mogući zločin.
U srijedu je policija intervenirala u jednoj zagrebačkoj srednjoj školi, nakon što je učenik te škole - isključen s nastave prije mjesec dana - na jednoj društvenoj mreži objavio sliku pištolja. Prijavili su ga uplašeni učenici. Policija je intervenirala i u jednoj osovnoj školi u Murskom Središću. Tamo je učiteljica prijavila 15-godišnjaka jer je također 'zaprijetio' fotografijom pištolja.
Incident u Murskom Središću
"Ona navodi da joj se učenik povjerio da ga, citiram, cure u naselju ljute i govore kako se sastaju s njim. Napomenuo je da on ima pištolj i rekao je, evo, pokažem vam ga, te je u tom trenutku na mobitelu učiteljici pokazao fotografiju pištolja", kazao je za RTL Danas Elvis Šarić, ravnatelj Osnovne škole Mursko Središće.
Budući da je rječ o problematičnom učeniku, iz škole su incident prijavili Zavodu za socijalni rad i policiji.
"Ispitivanje je u tijeku. Učenik je imao određenih problema u ponašanju, ali ne na način da je sudjelovao u vršnjačkom nasilju, nego je autodestruktivno djelovao na samog sebe i ima jednu pedagošku mjeru ukora zbog konzumacije alkohola", kazao je ravnatelj.
'Bolje puhati na hladno, nego da nešto promakne'
Što se tiče slučaja iz zagrebačke srednje škole, tamo su odmah nakon prijave učenika, u srijedu poslijepodne, došli policajci u civilu. Nastava se normalno odvija, ali zbog mnogo konfuznih informacija u medijima, neki uplašeni roditelji nisu u četvrtak pustili djecu u školu.
"Bolje je pričati, kazati, ukazati, puhati na hladno, nego da nam nešto prođe ispod radara ili ono najgore - stavljati pod tepih. Trenutno imamo jednu lančanu stuaciju vezanu za tragične događaje u susjednoj državi", kazala je za RTL psihologinja Davorka Glavina-Stanković.
Zabrinut je i ministar obrazovanja Radovan Fuchs.
"Nije jednostavno zaustaviti da djeca objavljuju sve i svašta, ali i ova međuresorna skupina ministarstava policije i znanosti, koja radi i sastaje se, sigurno će donijeti određene preporuke", rekao je Fuchs.
Psihologinja Glavina-Stanković napominje kako bi 40-ak dana roditelji trebali biti jako pažljivi i pratiti svu djecu, ne samo rizičnu.
''Problem mentalnog zdravlja u školama je velik, oni pucaju po šavovima", kaže ona.