U srijedu su u velikoj akciji policije i Uskoka uhićeni bliski suradnici pokojnog gradonačelnika Milana Bandića. Među njima su Kazimir Bačić, glavni ravnatelj HRT-a, bivša članica Povjerenstva za davanje javnih površina u zakup Jelena Čeklić, Denis Mohenski, poznat pod nadimkom “kralj Adventa”, i Ana Stavljenić-Rukavina, koja je bila potpredsjednica zagrebačke Gradske skupštine i predsjednica Upravnog vijeća Dječje bolnice Srebrnjak, te Bandićeva suradnica Andreja Šulentić.
Uhićenja su nastavljena i jutros, a kako prolaze sati, cure i nova imena osumnjičenih. Neki su privedeni na ispitivanje.
TIJEK DOGAĐAJA
Zagrebu darovao koševe za otpatke i oštetio proračun za pola milijuna kuna
15:48 Uskok i policija izvijestili su o kraku antikorupcijske akcije u kojoj je Igor Maksimilijanović (52), vlasnik tvrtke „Dobra reklama“, osumnjičen da je Gradu Zagrebu darovao 1012 koševa za otpad, bez evidentiranja u poslovnim knjigama, čime je sebi pribavio dobit i oštetio proračun za više od pola milijuna kuna.
Tužiteljstvo i policija su, ne navodeći identitet osumnjičenika, precizirali da je Maksimilijanović od 1. siječnja 2013. do 30. travnja 2019., zaključivši Ugovor o darovanju i postavljanju košara za otpatke, u ime svoje tvrtke propustio prijaviti i platiti PDV, kao i da je umanjivao obvezu plaćanja PDV-a svoje tvrtke.
Pritom je, dodaju, koševe i dalje lažno iskazivao kao dugotrajnu imovinu svoje tvrtke.
Na taj način je sebi pribavio nepripadnu materijalnu dobit od 580.611 kuna, čime je oštetio državni proračun za 346.359 kuna, a proračun Grada Zagreba za 234.252 kune.
Uskok nadodaje da je Maksimilijanović nakon ispitivanja pušten da se brani sa slobode.
Stavljenić Rukavina pronađena onesviještena u stanu, doznaje Jutarnji. Opširnije
14:00 Stavljenić Rukavina branit će se sa slobodne, neslužbeno doznaje N1.
USKOK objavio detalje o uhićenju Stavljenić Rukavine
13:14 Otkriven je i četvrti krak afere - utaja poreza na kantama za smeće. Policija je objavila i detalje o uhićenju Stavljenić Rukavine. Opširnije
Djelatnici Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta su, u koordinaciji s Uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, proveli kriminalističko istraživanje i utvrdili sumnju da su dvije hrvatske državljanke, starosti 82 i 55 godina, počinile kazneno djelo zlouporaba položaja i ovlasti.
Provedenim višemjesečnim kriminalističkim istraživanjem utvrđena je sumnja kako su osumnjičene iskoristile svoj položaj i ovlasti kako bi drugoj osobi pribavile korist. Sumnjiči ih se da su u razdoblju od siječnja do kraja lipnja prošle godine, po zahtjevu sada pokojnog gradonačelnika, poduzele radnje kako bi osigurale da za ravnatelja dječje bolnice Srebrnjak bude izabrana osoba koju je on odabrao i prije zaprimanja svih prijava na raspisanom natječaju.
Osumnjičene su na to pristale te je prvoosumnjičena 82-godišnjakinja, koristeći informacije koje su joj o dječjoj bolnici bile dostupne kao odgovornoj osobi u jednom njenom tijelu, sastavila program rada i razvoja bolnice kao jedan od uvjeta za javljanje na natječaj, dok je drugoosumnjičena 55-godišnjakinja tu dokumentaciju, zajedno s kandidaturom odabranog kandidata, predala u poslovnicu pošte.
Nadalje je, prije završetka natječaja, a po zahtjevu sada pokojnog gradonačelnika, prvoosumnjičena zatražila od odabranog kandidata za povuče svoju kandidaturu, s obzirom na to da je gradonačelnik odlučio da ipak želi drugog kandidata na čelu dječje bolnice Srebrnjak. I drugom kandidatu je prvoosumnjičena davala savjete i upute vezano uz teme koje će biti predmet razgovora kandidata te je od drugih članova tog tijela tražila da daju svoj glas navedenom kandidatu. Budući da jedna članica tijela nije to željela učiniti, sada pokojni gradonačelnik donio je odluku o njezinom razrješenju i imenovanju drugoosumnjičene kao nove članice tijela koje odlučuje o odabiru ravnatelja dječje bolnice te je na taj način osigurao da potrebna većina članova glasa sukladno njegovim traženjima. Nakon toga, donio je odluku o poništenju natječaja te je, nakon što je izabrao novog kandidata za ravnatelja zdravstvene ustanove, raspisan novi natječaj. Prvoosumnjičena je ponovno poduzimala radnje kako bi novoodabranog kandidata pripremila za razgovor, a prema naloga sada pokojnog gradonačelnika obje su od ostalih članova tijela zatražile da glasaju za odabranog kandidata te je on i izabran ostvarujući tako sva prava na rad i iz rada tog mjesta.
Po dovršetku kriminalističkog istraživanja obje osumnjičene su tijekom srijede poslijepodne predane pritvorskom nadzorniku, uz kaznenu prijavu Općinskom državnom odvjetništvu u Zagrebu i to za kaznena djela Zlouporaba položaja i ovlasti, priopćio je MUP.
USKOK će od suca istrage tražiti istražni zatvor za sve okrivljenike
12:55 SKOK se oglasio o velikoj akciji i uhićenjima koja su krenula jučer u Zagrebu, a nastavila su se danas. USKOK će sucu istrage predložiti istražni zatvor protiv svih okrivljenika. Opširnije
Nova uhićenja
11:45 Uhićen je i poduzetnik Krešimir Huzjan, vlasnik tvrtke Gradarh. Njega će ispitati u podne.
Policija i dalje pretresa lokacije, od kojih je jedna i Gradsko poglavarstvo.
11:07 Doznaje se da je uhićen i Milvoj Kotrla, bivši viši stručni savjetnik Gradski ured za prostorno uređenje i izgradnju Grada, graditeljstvo, komunalne poslove i promet. Trenutno je u mirovini, a osumnjičen je za primanje mita, javlja Index.
10: 07 Kako je neslužbeno potvrđeno za N1, ravnatelj HRT-a Kazimir Bačić jutros je ispitan u USKOK-u. Kratko je iznio svoju obranu, odbacivši sve što mu se stavlja na teret.
Cure imena uhićenih
9:55 sati na ispitivanje je dovedena Jelena Čeklić, bivša članica Povjerenstva za davanje javnih površina u zakup, javlja 24sata.
Jutarnji neslužbeno doznaje kako je jedan od uhićenih poduzetnika građevinar Ivan Papić, muž bivše miss sporta Stefany Hohnjec.
9:15 Procurilo je još jedno ime. Uhićena je navodno i arhitektica Sanja Borisavljević, vlasnica tvrtke ADE Studio. Uhićen je i pomoćnik pročelnika za provedbu komunalnih aktivnosti i održavanje infrastrukture i objekata mjesne samouprave Darko Barun, javlja Dnevnik.hr.
Nastavljaju se uhićenja
8:00 Uhićenja se nastavljaju i jutros, javlja Index. Uhićeno je još deset ljudi, a među njima ima i poduzetnika te zaposlenika Grada Zagreba.Uhićeni iz Grada su iz komunalnih poslova i održavanja Grada, a povezano je s davanjem mita, doznaje taj portal. Među uhićenima je prema neslužbenim informacijama i jedan rođak Milana Bandića, javlja Večernji.
Tijela kaznenog progona još se nisu službeno oglasila, no prema neslužbenim informacijama uhićeni su gradski službenici koji su primali novac i poduzetnici koji su im plaćali kako bi dobivali poslove od grada.
Mediji doznaju da je među uhićenima i član gradskog odbora Stranke rada i solidarnosti Bandić Milan 365 Zdravko Čabraja.
Bačić dobio stan kao mito?
Dan ranije uhićeno je više osoba povezanih s pokojnim gradonačelnikom Milanom Bandićem, među kojima i glavni ravnatelj HRT-a Kazimir Bačić navodno osumnjičen da je trgovao utjecajem u zamjenu za stan koji mu je kao mito dao također u srijedu uhićeni poduzetnik Milan Lončarić.
Policijska pretraga trajala je cijeli dan, a sinoć još uvijek nisu svi uhićeni dovedeni u USKOK na ispitivanje. Očekuje se da će to biti danas.
Bačić pao zbog 'bube' u automobilu
Buba, odnosno prislušni uređaj, u automobilu pokojnog zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića 'upecala' je šefa HRT-a Kazimira Bačića, piše u četvrtak Jutarnji list.
Meta je bio Milan Bandić, ali njegova smrt nije prekinula akciju policije i Uskoka koja je trajala mjesecima. Samo je prekrižila jedno, ali ključno ime kojim su se policijski istražitelji po nalogu Uskoka bavili mjesecima, navodi dnevnik.
Sati i sati snimljenih razgovora, SMS-ovi, tajna praćenja, tisuće stranica dokumentacije, sve to prikupljalo se u istrazi koja je počela još prošle godine. Bio je to tek dio dokaza, ali najvrednije što su saznali i zbog čega su jučer krenuli u akciju prikupili su ugradnjom buba u vozila koja je koristio Milan Bandić.
Iz istraga vođenih prijašnjih godina znali su da je Bandić često koristio mobitel svog vozača Zdenka Krajine kad bi dogovarao neke "mutne poslove" kao što je to bilo u "aferi štandovi".
Znali su da će, nakon što je bio suočen s tajnim snimkama, promijeniti "modus operandi" pa su istražitelji angažirali stručnjake iz policijskog "science technology" odjela koji je zadužen za ugradnju bubica u aute, stanove, urede... I isplatilo im se, navodi Jutarnji list.
Iako DORH još nije objavio priopćenje o tome za što uhićene tereti, navodno se radi o tri različite afere. Sve tri afere imaju zajedničku osobu – Milana Bandića.
Jedna afera vezana je za namještanje dobivanja elitnih lokacija na zagrebačkom Adventu, druga za mito koji je, na što sumnjaju istražitelji, glavni ravnatelj HRT-a Kazimir Bačić nosio Milanu Lončariću bivšem vlasniku Tvornice električnih žarulja, a treća afera vezana je za namještanje natječaja za ravnatelja bolnice Srebrnjak.
Bačić osobno donosio nova Bandiću?
Prema pisanju medija, Bačić je navodno posredovao između Lončarića, nekadašnjeg vlasnika TEŽ-a i pokojnog zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića radi legalizacije projekt Vrtovi svjetla. Uz to, mediji pišu da je Bačić osobno donosio novac Bandiću u njegov ured u zagrebačku Gradsku upravu.
Aktualni zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević potvrdio je u srijedu da je u antikorupcijskoj akciji uhićeno dvoje zaposlenika Gradske uprave - pročelnica stručne službe gradonačelnika Andrea Šulentić i Bandićev nekadašnji osobni vozač Zdravko Krajina.
Među uhićenima su i Bandićev vozač Vladimir Džaja, bivša članica Povjerenstva za davanje javnih površina u zakup Jelena Čeklić te Denis Mohenski, zagrebački poduzetnik poznat pod nadimkom „Kralj Adventa“.
U trećem kraku akcije uhićena je i Ana Stavljenić Rukavina, bliska suradnica preminulog Bandića koja je bila potpredsjednica zagrebačke Gradske skupštine i predsjednica Upravnog vijeća Dječje bolnice Srebrnjak.
Policija i Uskok o uhićenjima bi se trebali oglasiti tijekom dana, a zatraže li za nekoga od uhićenih istražni zatvor o tome će odlučivati sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda.
Kako Index neslužbeno doznaje, istražiteljima su uvelike pomogle takozvane 'bube', odnosno prislušni uređaji. Navodno je meta istražiteljima već duže vrijeme bio Milan Bandić, no iako je njegovom smrću prestala i istraga nad njim, imali su dovoljno kompromitirajućih dokaza za ostale aktere.