DETALJI DRAME U ISTRI / 'Došao je mali od 13 godina. Mokar je bio i samo je vikao: 'Help! Help!'; Pronađena je dječja zimska jakna

Akciju spašavanja Turkinje iz rijeke Dragonje opisao je žitelj Dramca, koji ne bi ni znao što se događa da mu na vrata nije došao mokri 13-godišnji dječak

10.12.2021.
17:40
VOYO logo

Policija je u četvrtak navečer iz nabujale rijeke Dragonje spasila državljanku Turske. U tijeku je potraga za 10-godišnjom djevojčicom, koja joj je zbog jake struje ispala iz ruku. O svemu je za Dnevnik.hr progovorio Jonatan Strojan iz Dramca, koji je sa svojom obitelji pomogao u spašavanju. Do njega je došao 13-godišnji dječak tražeći pomoć.

''Moja majka je bila u kući i došao je mali od 13 godina. Ne zna ni riječi engleskoga. Mokar je bio i samo je vikao: 'Help! Help!'. Mene je nazvala majka da je došao neki mali i ja sam došao kod nje i zvao policiju. Rekao sam da su izbjeglice i onda sam zvao i slovensku policiju. Došli su vrlo hitro, za 10 minuta su bili dolje. Išao sam vidjeti treba li im pomoć i trebala im je nekakva špaga i ljestve'', ispričao je Strojan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
DRAMA U ISTRI /

Nabujala rijeka kod Buja odnijela jedno dijete, njegovu majku uspjeli spasiti u nevjerojatnoj akciji: Sve je snimljeno

Image
DRAMA U ISTRI /

Nabujala rijeka kod Buja odnijela jedno dijete, njegovu majku uspjeli spasiti u nevjerojatnoj akciji: Sve je snimljeno

On je i sam ušao u rijeku pomoći policajcima u spašavanju. Za to vrijeme njegova je obitelj pomagala dječaku. "Bio je mokar skroz. Bio je u rijeci. Dali smo mu novu odjeću, cipele, sve smo mu dali. Dali smo mu hrane i popiti i da se utopli'', rekao je Jonatan.

Dodao je kako je Turkinja bila u teškom stanju. ''Žena je bila kao u nesvijesti, kao da je sva u grču. Dobro da je živa'', opisao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Česta migrantska ruta

Inače, pogranično područje oko Dragonje česta je ruta migranata. Jonatanu nije prvi put da je morao pomagati migrantima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Ali kada vide svjetlost i ljude idu daleko od njih. Tako da ih ja ne vidim često. To je za djecu katastrofa - da se za majku ne zna hoće li preživjeti, da sestra padne majci iz ruku u vodu. Strašno'', potresen je bio Strojan.

Potraga za djevojčicom još traje

Među spasiteljima je bio i riječki specijalac, Dražen Knežević. Otkrio je za Dnevnik.hr detalje daljnje potrage za djevojčicom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Vremenski uvjeti su bili veoma zahtjevni, kao što i priliči 12. mjesecu. Temperatura je bila na kopnu oko pet stupnjeva Celzijevih, a u vodi od tri do četiri. Ovih je dana bilo dosta kiše i voda je dosta nabujala pa su uvjeti za ronjenje bili i više nego teški. Ima puno porušenog drveća, a mi se kao ronioci možemo zaglaviti ispod tih ruševina. Zasad smo prošli oko kilometar korita i nismo pronašli tijelo. Prilikom ronjenja smo pronašli jednu dječju zimsku jaknu i pretpostavljamo da su bili obučeni za zimske uvjete'', rekao je Knežević.

Dodao je kako će im se u subotu u potrazi priključiti i pripadnici ATJ Lučko. Na terenu je već angažirano oko 70 spasitelja. Djevojčicu traže hrvatski i slovenski policajci, HGSS, ronioci, a zrakom lete i dronovi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Radi se o invalidu. Tako da se ona ne može sama kretati. Potraga ide u većem smjeru u nadi da je možda uspjela negdje otplivati, da se negdje još drži. Znate, nadamo se najboljem", rekao je za RTL načelnik Policijske postaje Buje, Robert Boban Paulović.

Majka u šoku, djeca na suhom

Njena majka je u šoku primljena u bolnicu. "Bila je pothlađena što je i očekivano. Tijekom noći je opservirana. Dobila je terapiju. Napravljena je klinička i dijagnostička obrada. Nisu utvrđene nikakve klinička stanja koja bi bila životno ugrožavajuća te je ona dalje prepraćena policiji", rekla je ravnateljica Opće bolnice Pula, Irena Hristić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O njenom 13-godišnjem sinu i punoljetnom nećaku sada se brinu u Centru za socijalnu skrb, a u pomoć je priskočio i Crveni križ. "Naši su djelatnici priskrbili obuću, odjeću hranu i higijenu i sve što je u tom trenutku bilo nužno", kaže ravnatelj Crvenog križa Buje, Hrvoje Kovačević.

Inače, u Hrvatskoj je tijekom ilegalnih prelazaka granica poginulo 57 migranata. Najviše ih se utopilo. Snage na terenu stoga pokušavaju učiniti sve da i 10-godišnja djevojčica iz Turske ne postane dio te porazne statistike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo