DOBRE ZA TIJELO I MOZAK

Zdrave i cjenovno pristupačne: Najveći razlozi zašto jesti sardine

Sardine su nešto povoljnija riblja opcija. Često su zanemarene u pogledu znanstvenih prednosti, a kriju niz blagodati. Dobre su za imunološki sustav, ali i za naš mozak...

profimedia-0050458111.jpg
Foto: Profimedia.hr

Nije samo bitno koliko jedeš nego i što jedeš - za normalno funkcioniranje, dobro raspoloženje i manji rizik od oboljenja. Stručnjaci savjetuju da bi se riba trebala naći na jelovniku barem jednom tjedno. Ako si u mogućnosti, ove zime na tjednoj bazi posegni za sardinom. Stručnjaci je smatraju superhranom jer sadrži puno proteina, vitamin B12, kao i D vitamin koji nam je nužan, ali smo mu zimi manje izloženi zbog manje dnevnog svjetla.

Image
I to je moguće

Zdrava prehrana na budžetu: Kako se hraniti bolje, a ne potrošiti previše?

Osim toga, kako piše Vogue, sardina ima jako važne omega-3 masne kiseline koje, između ostalog, pozitivno utječu na raspoloženje. Uz to, bogate su esencijalnim mineralima uključujući jod, selen, kalcij i kalcij. Sardina je cjenovno pristupačnija od, primjerice, lososa, a nutritivno je bogata i jednostavna za pripremu zdravih obroka.

Sjajna za mozak

Budući da obiluje vitaminom B12 pospješuje rad mozga, a kako smo spomenule, upravo zbog omege-3 može poboljšati raspoloženje i intelektualne funkcije. Vitamin D pak usporava starenje mozga. Dakle, uvrstiš li sardinu u svoju prehranu, mozak će ti biti zahvalan.

Image
Foto: Profimedia.hr

Osim za mozak i raspoloženje, redovita (tjedna) konzumacija ove ribe mogla bi prevenirati opadanje kose. Tako tvrdi nutricionistica Paula Martin Clares za Vogue, prvenstveno je to zbog ulja u sardini. I kosi mogu pomoći visoke razine proteina, vitamina B12 i omega-3 kiselina.

Izvor D vitamina

A zašto nam je važan vitamin D koji možemo pronaći u sardinama? Jer je ovaj vitamin uključen u više od 200 tjelesnih funkcija. Nedostatak negativno utječe na imunološki sustav te povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti. Naravno, najbolji način za dobivanje potrebne doze vitamina D jest izlaganje sunčevom svjetlu, odnosno redoviti boravak u prirodi. Kako su zimi dani tmurni i kraći, pravi je trenutak da D dozu nadoknadiš upravo kroz zdravu prehranu pa i sardine.

Image
Foto: Profimedia.hr

I za kraj – pitaš li se isplati li se jesti konzervirane sardine, odgovor je DA! Iako stručnjaci uvijek napominju da su svježe namirnice bolji odabir, i sardine u konzervi mogu biti razumna alternativa – naravno, u razumnim granicama. Treba tražiti one s manje soli, a bolje je birati varijante u maslinovom ulju jer one, piše isti izvor, bolje čuvaju dobrobiti masnih kiselina. Dakako, konzervirana hrana nije dugoročna zamjena za svježe namirnice - pa ni ribu.

POGLEDAJ VIDEO: KAKO PRIRODA POMAŽE ZA BOLJE MENTALNO ZDRAVLJE