Ova je verzija nazvana M4 jer je imala četiri kotačića umjesto standardna tri te je stoga bila znatno teža za probijanje, koje su vršili Alan Turing i njegov tim šifranata u britanskom Bletchley Parku, piše Daily Mail.
Ova uspomena na Drugi svjetski rat prodana je u četvrtak u New Yorku za 547.500 dolara, te time nadmašila prošlogodišnju rekordnu cijenu za Enigmu za 85.000 dolara.
Mornarička verzija
Vrhovni zapovjednik njemačke mornarice Karl Doenitz naredio je razvoj M4 nakon serije poraza koje su mu saveznici nanijeli početkom rata.
Dodatni kotačić na M4 pružao je znatno veći stupanj enkripcije, te se punih deset mjesezi uspijevala oduprijeti savezničkim pokušajima probijanja šifre.
No Turing je uz pomoć američkog inžinjera Josepha Descha na kraju ipak uspio probiti i M4 tako što je stvorio prvo programirajuće računalo. Tako je su od sredine 1943. saveznici uspjevali pročitati većinu poruka poslanih prko Enigme M4.
Smatra se kako se prodani primjerak koristio na obali jer nema tragova korozije koji su prisutni na većini pomorskih Enigmi.
Puni povjerenja
NACISTIČKI SUPERTOP: Osvetničko oružje kojim je Hitler želio sravniti London sa zemljom
Doenitz i njegovi zapovjednici imali su toliko pouzdanja u novu Enigmu da su bili uvjereni kako ju saveznici ne mogu nikako probiti, te su svoje gubitke pripisivali uznapredovaloj sqavezničkoj radarskoj tehnologiji.
Većinu Enigmi uništili su sami Nijemci u zadnjim mjesecima rata kako ne bi pale u ruke neprijateljima. Preživjelo je samo stotinjak M4, a danas ih ima još manje, zbog čega i jesu toliko tražene.