Nakon rekordnih 908 dana u orbiti, X-37B na solarni pogon sletio je u subotu u NASA-in svemirski centar Kennedy, čime je uspješno završio svoju šestu misiju, piše The Sun.
"Od prvog lansiranja aviona X-37B, on je oborio niz rekorda te je našoj naciji pružio neuporedivu mogućnost za brzo testiranje i integriranje novih svemirskih tehnologija", poručio je Jim Chilton, potpredsjednik kompanije Boeing Space and Launch.
Njegova prethodna misija trajala je 780 dana. Međutim, iznenađujuće slijetanje šokiralo je neke stanovnike Floride nakon što su rano ujutro čuli zvučni udar.
“Upravo sam se probudio uz zvučni udar koji je potresao kuću. Koji je to vrag upravo preletio Floridom? Je li bilo lansiranja?", pitao je jedan korisnik Twittera.
Američka svemirska agencija NASA nije otkrila detalje o tome šta zapravo u svemiru radi svemirski avion, koji je proizveo Boeing, ali je potvrđeno da je u listopadu 2021. godine dostavio satelit FalconSat-8 koji je razvila Akademija američkih zračnih snaga.
Ovaj mali satelit nosi pet eksperimenata te se i dalje nalazi u orbiti. Dio njega je i fotonaponski radiofrekventni antenski modul koji je dizajniran da pretvara sunčeve zrake u mikrovalnu energiju te prenosi energiju na Zemlju.
'Koji vrag je upravo preletio Floridom?'
"Ova misija naglašava usmjerenost Svemirskih snaga na suradnju u istraživanju svemira i širenje jeftinog pristupa svemiru za naše partnere, unutar i izvan Odjela zračnih snaga", rekao je general Chance Saltzman, načelnik Svemirskih operacija.
Neki od eksperimenata uključivali su izlaganje sjemena svemirskim uvjetima kako bi se prikupile informacije o uzgoju usjeva za buduće interplanetarne misije i uspostavljanje stalno naseljenih baza u svemiru. Drugi eksperiment se odnosio na efekt svemirske radijacije na različite materijale nakon čega NASA obavlja poređenje s materijalima na Zemlji.
"Eksperiment sa sjemenkama poslužit će u svemirskoj proizvodnji usjeva za buduće međuplanetarne misije i uspostavu stalno naseljenih baza u svemiru", rekla je vojska.
Prva misija 2010. trajala je oko 224 dana, dok je druga misija 2011. trajala 468 dana. Letjelica je preletjela više od 1,3 milijarde milja i provela ukupno 3774 dana u svemiru.