Kućni budžet / Slijedi nam još i veći rast cijena pa smo našli top 5 aplikacija za uštedu kućnog budžeta

Image
Foto: Pixabay

Uz ubrzani i online način života, naše financije su isto prešle na 'dodir tipke'. Doznajte kojih pet aplikacija bi vam mogle pomoći pri uštedi kućnog budžeta!

13.11.2021.
8:15
Pixabay
VOYO logo

Uz dolazak pandemije i drastičnih promjena koje su pogodile ekonomiju globalnih razmjera, tako i maleni potrošači su se morali suočiti s financijskom neizvjesnošću plaćanja računa. 

Image
Stežite remenove /

Mislite da je sve jako poskupjelo? Slijedi nam još i veći rast cijena, nakon ulja i žitarica, na redu je meso

Image
Stežite remenove /

Mislite da je sve jako poskupjelo? Slijedi nam još i veći rast cijena, nakon ulja i žitarica, na redu je meso

Radi li se o uštedi ili potrošnji, mnogi od nas na kraju mjeseca ne znaju kako pametno postaviti vlastiti budžet u harmoniji sa željama i novčanikom. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako ste se dosada mučili ručnim unosom i popisivanjem svojih troškova, vrijeme je da putem aplikacija pređete na popularan način online praćenja vaših financija.

Prema zadnjem istraživanju Forbesa, gdje su izglasane najbolje aplikacije za budžet u 2021., odabrali smo pet aplikacija za uštedu kućnog budžeta za koje biste trebali znati!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. Mint

Lansiran 2006., Mint je veoma popularna aplikacija za budžet koja omogućuje korisnicima da povežu sve svoje financijske račune u jedan digitalan prostor. Zamislite ga kao pomagača za vaše financijsko zdravlje. Uz pomoć Minta možete pratiti potrošnju, uštedu i postaviti si budžetne ciljeve. 

Cijena: Besplatno

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po čemu je Mint poseban?  

Osim što svim funkcijama imate besplatan pristup, Mint može povezati vaše bankovne račune, mirovinske i investicijske račune, kreditne kartice i druge financijske račune. Također, možete pratiti svoje mjesečne račune i primati podsjetnike kako biste platili svoje račune na vrijeme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prednosti

  • Povezuje sve vaše financije na jedno mjesto
  • Obavještava vas i upozorava na zadane alarme
  • Besplatan je

Mane

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • S obzirom da je besplatan, ne možete izbjeći reklame 
  • Neki korisnici su se žalili na tehničke teškoće

2. YNAB

'You need a budget' ili skraćeno YNAB je aplikacija lansirana 2004., prema čijim tvrdnjama, prosječnom novom korisniku može uštedjeti do 600 dolara u prva dva mjeseca korištenja, dok 6.000 dolara u samo prvoj godini. 

Cijena: Prvih 34 dana je period besplatne probe, a nakon toga, korisnik plaća 84 dolara godišnje. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po čemu je YNAB poseban? 

YNAB nudi mogućnost sinkronizacije vaših bankovnih računa, uvoz podataka iz datoteke ili ručan unos svake transakcije. Pristup kojim se služi je vrlo proaktivan ne bi li se više predvidjela vaša potrošnja, umjesto da se prati ono što ste već potrošili kao što to rade neke druge aplikacije. Također, YNAB nudi mnoge online radionice, videotečajeve i vodiče kako bi vam pomogli u postavljaju ciljeva, troškova i prilagođavanju proračuna. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prednosti

  • Nudi automatiziran ili ručan unos podataka
  • 34 dana besplatne probe
  • Velika ponuda radionica

Mane 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • Zahtjevnije korisničko znanje 
  • Po cijeni skuplja od drugih aplikacija

3. Honeydue

Najbolja aplikacija za parove kada je riječ o potrošnji je Honeydue. Uz pomoć ove aplikacije lakše možete nadzirati i ostvariti 'komunikaciju' među svim financijskim transakcijama i računima koje dijelite sa svojom boljom polovicom. Lansirana 2017. Honeydue je jedna od novijih aplikacija na tržištu, koja je vrlo skoro zbog svoje efikasnosti osvojila korisnike. 

Cijena: Besplatno

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po čemu je Honeydue poseban? 

Honeydue je podijeljen u tri dijela, gdje možete imati pregled nad pojedinačnim troškovima svakog partnera te nad zajedničkim transakcijama ili troškovima koje označite pod 'sve' odjeljak. Također, postoji i zajednički kalendar, koji vas može upozoriti na poštivanje rokova pri isplati računa. Plus, Honeydue pruža zajednički tekući bankovni račun za korisnike koji odluče bankariti zajedno. On dolazi s debitnom karticom, bez mjesečnih naknada i bez potrebnog minimalnog depozita. Račun je FDIC osiguran kod Sutton banke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prednosti 

  • Namijenjeno parovima
  • Opcija za 'chat' s partnerom
  • Besplatno je

Mane 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • Reklame 
  • Podrška putem foruma 

4. PocketGuard

PocketGuard, baš poput svog imena, nastoji pomoći svojim korisnicima u nadzoru nad potrošnjom, pogotovo kada je riječ o online kupovini. Ova popularna aplikacija lansirana 2015.  daje korisnicima 'holistički' uvid u troškove i tijek novca kako bi im pomogla uštedjeti više novca svaki mjesec. Pocketguard je izvrstan za korisnike koji žele precizan broj stanja svog novca nakon troškova i isplate računa.

Cijena: Ima besplatna opcija i PocketGuard  Plus koja se plaća (7.99 mjesečno/79.99 godišnje/99.99 dolara za doživotnu članarinu).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po čemu je PocketGuard poseban?

Posebna značajka PocketGuarda je prikaz izvješća s tortnim grafikonom, koji pruža izvrstan pregled troškova, unutar kojeg možete prilagoditi izvješće s kategorijama osobne potrošnje. Također, ima IMP ili ' In My Pocket Tracker' značajku, koja predstavlja matematičko rješenje na problem koliko vam je ostalo 'u džepu'. Svrha IMP-a je da korisnik što bolje razumije svoja financijska ograničenja i smanji potrošnju. Formula IMP je:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Procijenjeni prihod – nadolazeći računi – financijski ciljevi – potrošnja/proračun = IMP

Prednosti 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • Mogućnost prilagodbe plaćanja aplikacije prema potrebi
  • Pomoć pri ciljevima uštede
  • Vizualna jasnoća troškova 

Mane 

  • Za pristup svim karakteristikama morate uzeti Plus opciju
  • Pritužbe nekih korisnika na tehničke poteškoće
  • Nema telefonske podrške za korisnike

5. Goodbudget

Goodbudget je aplikacija za proračun koja se više oslanja na tradicionalni sustav 'omotnica' kako bi korisnicima pomogla oko mjesečnih troškova. Lansiran 2009., Goodbudget se pokazao odličnim izborom za korisnike koji žele organizirati svoje financijske prioritete i napredovati u štednji. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijena: Besplatno, no neke funkcije se plaćaju ako uzmete Goodbudget Plus (7 dolara mjesečno ili 60 dolara godišnje).  

Po čemu je Goodbudget poseban?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Sustav omotnica', poznat kao Kakeibo je osmišljen tako da se svaki mjesec obavijesti korisnika koliko je novca dodijeljeno svakom trošku i koliko se uštedjelo. Neki korisnici manje vole online sustav te im Goodbudget donosi stari sustav s verzijom digitalnih omotnica. Također, aplikacija pruža funkcije poput izvješćivanja i grafikona koji mogu pomoći korisnicima da bolje razume svoje navike potrošnje.

Prednosti 

  • Dobijete iste funkcije u besplatnoj i plaćenoj verziji, samo je pitanje volumena
  • Dobivanje financijskog izvještaja 
  • Nudi druge materijale i izvore koje uče korisnika o štednji

Mane 

  • Nema previše drugih funkcija 
  • Ne može se sinkronizirati s bankovnim računima
  • Besplatna verzija podržava samo jedan uređaj
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo