Rasprava znanstvenika /

Sedmodnevna metoda: Mogu li se kirurške maske ponovno koristiti? 'To je pomalo kao s donjim rubljem'

Image
Foto: Shutterstock

Trošak tolikih maski postaje problem kao i odbacivanje milijuna jednokratnih maski koje završavaju u rijekama i morima

26.11.2020.
18:00
Shutterstock
VOYO logo

Zdravstvene vlasti poručuju da se najraširenije oružje protiv Covida-19 - kirurške maske moraju baciti nakon jednog nošenja, no briga za zaštitu okoliša potaknula je neke znanstvenike da to preispitaju.

Sa širenjem koronavirusa maske su u mnogim mjestima postale obvezne u javnom gradskom prijevozu, trgovinama i na poslu, a ponegdje i na otvorenom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No trošak tolikih maski postaje problem kao i odbacivanje milijuna jednokratnih maski od plastičnih materijala koje završavaju u rijekama i morima.

Alternativa su perive maske od tkanine, no mnogi daju prednost kirurškim maskama jer su laganije i pojedinačno jeftinije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'Ja prije i ja sada' /

Medicinska sestra objavila slike prije pandemije i kako izgleda sada: 'Promijenila sam se u samo par mjeseci'

Image
'Ja prije i ja sada' /

Medicinska sestra objavila slike prije pandemije i kako izgleda sada: 'Promijenila sam se u samo par mjeseci'

"Kirurške maske su za jednokratnu upotrebu", poručuje Svjetska zdravstvena organizacija (WHO). "Odbacite je odmah nakon što je skinete, po mogućnosti u zatvorenu kantu za smeće".

No zbog nestašica u prvom valu Covida u ožujku i travnju WHO je u izvješću u lipnju dozvolio dezinfekciju takvih maski u iznimnim slučajevima i njihovo ponovno korištenje.

Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) preporučuje njihovo tretiranje u izvanrednim situacijama ispravanjem hidrogen peroksida kako bi se dekontaminirale maske N95 za zdravstvene radnike.

Druge su metode čišćenje maski za jednokratnu upotrebu izlaganjem visokim temperaturama ili ultraljubičastom zračenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No te metode nisu pogodne za kućnu upotrebu, kaže francuski mikrobiolog i član skupine "Adios Corona" Denis Corpet.

Sedmodnevna metoda

Adios Corona, skupina znanstvenika koji osiguravaju informacije o Covidu-19 za javnost, preporučuje stavljanje na stranu na sedam dana maske u papirnatu omotnicu s označenim datumom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nekoliko znanstvenih studija pokazalo je da gotovo svi virusi odumru na maski nakon sedam dana", kaže Corpet.

Prema studiji objavljenoj u časopisu Lancet samo 0,1 posto virusa na vanjskoj strani maske može se nakon tjedan dana još detektirati.

Ta metoda ipak nije primjerena za zdravstvene radnike koji su izloženi mnogo većim količinama virusa.

Peter Tsai, izumitelj elektrostatski nabijenog materijala filtera N95 suglasan je sa sedmodnevnom metodom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, sugerira da maske ostanu na otvorenom tjedan dana prije ponovnog korištenja i taj se ciklus može ponoviti pet do deset puta.

Jednokratne se maske može staviti i u pećnicu, kaže Tsai za AFP, idealno na temperaturu od 70 do 75 stupnjeva Celzija što nije previsoka temperatura na kojoj bi maska izgorjela no dostatna je da uništi virus.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pranje kirurških maski u perilici rublja nije dobra ideja, kažu znanstvenici.

"Pranje bez praška za rublje možda neće isprati viruse", kaže Tsai. "A pranje s praškom uklonit će elektrostatiku" smanjujući učinkovitost maske.

Francuska skupina za zaštitu potrošača UFC-Que Choisir prala je kirurške maske na 60 stupnjeva Celzija, potom ih stavljala u sušilicu i peglala ih. Nakon takvih deset postupaka maska je još uvijek filtrirala najmanje 90 posto čestica od tri mikrona.

"Osim umjerenog gubitka glatkoće materijala kirurške maske bile su barem učinkovite kao maske od tkanine", izvijestio je ovog mjeseca UFC-Que Choisir.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poput donjeg rublja

Znanstvenik Philippe Vroman s francuskog inženjerskog sveučilišta Ensait došao je do istog zaključka.

Nakon pet pranja "gotovo da nema razlike u propusnosti za čestice od tri mikrona", kazao je Vroman na temelju preliminarnih rezultata istraživanja koji još nisu objavljeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"I radije bih da mijenjamo maske svaka četiri sata i peremo ih nego da ih nosimo nekoliko dana zaredom kao što neki čine. To je pomalo kao s donjim rubljem", dodaje on.

No nisu svi znanstvenici s tim suglasni.

"Pranje maske u kući može dovesti do sekundarne kontaminacije i širenja virusa ako se ne opere na pravi način", kaže Kaiming Ye, voditelj biomedicinskog inženjerskog odjela na njujorškom sveučilištu Binghamton.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo