Pričaj mi priču / Saznajte što doista pokreće ljude: 'Nisu ni novac, ni zastava, ni oružje'

Image

Festival će ove godine ugostiti čak 14 poznatih inozemnih književnika

22.5.2019.
20:10
VOYO logo

Jedan od najstarijih europskih festivala posvećenih isključivo kratkoj književnoj formi, 18. festival europske kratke priče (FEKP), održat će se u Zagrebu i Rijeci od 2. do 7. lipnja na središnju temu Homo narrans, a program posvećen temeljnoj ljudskoj potrebi za pripoijedanjem priča otvorit će u Velikoj dvorani Studentskoga centra nagrađivani bosanskohercegovački književnik Semezdin Mehmedinović kao prvi od ukupno tridesetak istaknutih inozemnih i domaćih gostiju festivala.

Program 18. FEKP-a najavio je na konferenciji za novinare u srijedu u književnom klubu Booksi u Zagrebu kreativni direktor Festivala Roman Simić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Osamnaesto izdanje FEKP-a s temom Homo narrans pokušava otvoriti potrebu i sposobnost ljudskog bića da pripovijeda priče i da ih prepoznaje svuda oko sebe. Jer ono što pokreće ljude nisu ni novac, ni zastave, ni oružje, već je to - dobra priča", rekao je Simić.

"Pravo na priču znači biti u stanju pustiti drugoga da ispriča svoju priču koja će možda pobijati našu priču", dodao je Simić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Festival će ove godine ugostiti čak 14 poznatih inozemnih književnika koji, kako je istaknuo, pišu u različitim formama, fluidnih su identiteta i žive u različitim kulturama. Svi oni u svojem djelu na raznovrsne načine tematiziraju osnovnu ljudsku potrebu, sposobnost i nuždu - da se ispriča i u svemu oko sebe prepozna priča.

Kao jedno od najvećih imena ovogodišnjega FEKP-a izdvaja se László Krasznahorkai, kultni mađarski pisac i scenarist, dobitnik nekoliko najprestižnijih svjetskih književnih nagrada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

VEZANE VIJESTI

I ostala se djela koja će biti predstavljena na FEKP-u bave putovanjima i migracijama. Simić je naveo još roman Transatlantik zvijezde irske književnosti s američkom adresom Columa McCanna, te roman Putnik stoljećaAndrésa Neumana koji je argentinskom piscu, kojemu se divio i Roberto Bolaño, donio prestižnu nagradu Alfaguara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pravo na jezik i na vlastitu priču

Upravo će o tome na otvorenju festivala razgovarati Semezdin Mehmedinović i Miljenko Jergović, "dvojica pisaca koji su otprilike u isto doba svojim pričama u svijet krenuli iz Sarajeva, a danas žive na različitim kontinentima, ali u istome jeziku. Oni će govoriti o tome kako je to biti pisac u egzilu, o tome gdje se nalaze, o pravu i potrebi da ispričaju svoju priču gdje god bili", rekao je Simić.

Način na koji migracije mijenjaju naš svijet 18. FEKP pokušat će pokazati kroz jak irski program koji će ugostiti troje autora. Uz Columa McCanna, tu su Alan Titley, jedan od najcjenjenijih pisaca koji pišu na irskome jeziku, te Melatu Uche Okorie, autorica rođena u Nigeriji koja piše i objavljuje u Irskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dolaze autori iz svih krajeva svijeta, od Sjeverne i Južne Amerike, preko Afrike i Bliskog istoka, do čitavog niza Europljana, a naravno, pridružit će im se i sjajni hrvatski pisci", istaknuo je Simić. Među njima su: Marina Šur Puhlovski, Maša Kolanović, Suzana Matić, Tea Tulić, Zoran Malkoč, Senko Karuza, Drago Glamuzina, Miroslav Kirin, Tomica Bajsić, Ivan Jozić, Jelena Zlatar Gamberožić te mladi autori Marija Dejanović, Goran Paladin, A.Z. Stolica, Dunja Matić i drugi.

U potrazi za odgovorima što bi mogla biti "Nova Europa", FEKP je dogovorio suradnju s istaknutim Hay festivalom, jednim od najpoznatijih svjetskih festivala književnosti, na projektu "Vizije budućnosti", u sklopu kojega će iduće godine, kao dio programa Rijeka - 2020, biti objavljena istoimena antologija koja će okupiti 28 autorica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U suradnji s Cekapeom i Booksom u sklopu 18. FEKP-a Radionice kratke priče vodit će nagrađivani pisci i profesori Josip Novakovich i Alan Titley, dok će strip program ove godine voditi nagrađivana autorica Irena Jukić Pranjić.

Svake godine FEKP se dijelom programa seli u druge hrvatske gradove. Dosad su to bili Osijek, Beli Manastir, Hvar, Zadar, Split, Dubrovnik, Pazin, Varaždin i Šibenik, a 2019., kao i prethodne dvije godine, festival gostuje u Rijeci, uz potporu lokalnoga Ureda za kulturu, kao dio projekta Rijeka – Europska prijestolnica kulture 2020. Tamo pisce put vodi od 5. do 7. lipnja ove godine, a sve će završiti u Zagrebu programom G-točka koji će u Malom pogonu Tvornice kulture spojiti razgovore o književnosti, čitanje, film i glazbu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Festival je dio projekta EPK Rijeka – 2020, a organizira ga Hrvatsko društvo pisaca (HDP), uz pomoć Ministarstva kulture RH, Ureda za kulturu grada Zagreba te kulturnih instituta i veleposlanstava zemalja koji djeluju u Hrvatskoj.

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo