Znanstvene spoznaje / Prije gotovo 50.000 godina neandertalci su se koristili 'aspirinom' i 'penicilinom'

Image
Foto: Matija Topolovec/PIXSELL

'DNK analiza nam je otkrila nešto neočekivano. Neandertalac je jeo bijelu topolu, koja sadrži salicilnu kiselinu (aktivni sastojak aspirina)', kazao je znanstvenik

9.3.2017.
16:04
Matija Topolovec/PIXSELL
VOYO logo
Image
BRIGA ZA STARIJE /

Današnji svijet mogao bi ponešto naučiti od pračovjeka

Image
BRIGA ZA STARIJE /

Današnji svijet mogao bi ponešto naučiti od pračovjeka

U doba neandertalaca dentalna medicina, naravno, nije postojala. Ali novo istraživanje pokazuje da su drevni ljudski rođaci imali rješenje za zubobolju - aspirin, a možda čak i penicilin

Do tog su otkrića australski znanstvenici došli genetskom analizom zubnog plaka s ostataka četiriju neandertalaca iz špilja u Belgiji i Španjolskoj

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uzorci su bili stari između 42.000 i 50.000 godina

Voditeljica istraživanja Laura Weyrich sa sveučilišta u Adelaideu rekla je da je DNK analiza plaka znastvenicima otvorila čitav niz informacija. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dentalni plak sadrži mikroorganizme koji su živjeli u ustima i patogene iz respiratornog i gastrointestinalnog trakta", napisala je u časopisu Nature.

A pošto sadrži i djeliće hrane, plak predstavlja jedinstveni prozor u način života neandertalaca, od toga što su jeli i kakvog su bili zdravlja do informacija kako su se koristili svojim okolišem. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedna od najvažnijih spoznaja otkrivena je u čeljusti neandertalca iz španjolske špilje El Sidron.

"Mučio ga je dentalni apsces, koji je vidljiv na njegovoj vilici", rekao je australski znanstvenik Alan Cooper

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Plak nam je otkrio i da je imao crijevne parazite koji uzrokuju akutnu dijareju, što znači da je bio prilično bolestan", dodao je. 

"Ali nam je DNK analiza otkrila i neočekivano, rekao je Cooper. Taj neandertalac jeo je bijelu topolu, koja sadrži salicilnu kiselinu (aktivni sastojak aspirina)", kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Još zanimljivije, pronašli smo i tragove prirodne antibiotske plijesni (penicilin)", naglasio je. 

Otkrića upućuju na to da je "neandertalac imao dobro znanje o ljekovitim biljkama i njihovim protuupalnim i analgetskim sastojcima i da se sam liječio", naglasio je Cooper. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Upotreba penicilina 40.000 tisuća godina prije Alexandera Fleminga bila bi nevjerojatna. I zasigurno je suprotna našem popularnom simplificiranom gledanju na našu drevnu rodbinu", kazao je Cooper. 

Otkrili su također da se prehrana neandertalaca mijenjala ovisno o lokaciji. Oni pronađeni u Belgiji jeli su meso danas izumrlog vunastog nosoroga i divljih ovaca, a kao 'prilog' divlje gljive. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oni u Španjolskoj su, izgleda, bili vegetarijanci jer nisu pronađeni tragovi konzumacije mesa nego im se prehran

Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo