U jednom od najstarijih svetišta, onom u zagrebačkim Remetama, ovih se dana svi pitaju odakle kosturi i kome pripadaju? Jer, nakon potresa krenula je velika obnova koja je ogolila veliku povijesnu vrijednost.
U najstarijem dijelu crkve, sakristiji, pronađeni su kosturni ostaci, a nagađa se da su među njima poznati banovi i vojskovođe. Priča Ružice Đukić.
Četiri muškarca, jedna žena. Vrijeme ukopa, od 15. do 17. stoljeća. To su, za sada, samo nagađanja. Ali sigurno je, ovo nisu jedini posmrtni ostaci, jer već se nadziru nove kosti. Je li možda riječ o masovnoj grobnici, o nekom dobu kuge kad se masovno umiralo?
Boris Mašić, arheolog i muzejski savjetnik u Muzeju grada Zagreba: "Ne bih ovdje govorio o masovnoj grobnici. Slojevitost ukopa nam govori da su pojedinačni, trenutno pojedinačni ukopi. Kako će biti kad ispod jednog nađemo drugog, pa onda kad se priča razvije… Prema trenutnoj slici možemo reći da su to pojedinačni ukopi."
Više detalja tek se očekuje.
"Oni će proći svoj standardni put koji prolaze arheološki nalazi ovakvoga tipa", dodao je Mašić.
A to je?
"A to je da će biti spakirani u kutije, možda već sutra neki dio njih, da će otići u depo. Tamo će se izuzeti uzorci koji će ići na analizu radioaktivnim ugljikom C14 da bi odredili starost i nakon toga slijede antropološke analize koja će nam govoriti o visini, spolu, dobi.
Među ovim ostacima zasigurno ima i kostiju velikana o kojima se danas uči u školi, jer jasno je da se u crkvi nije mogao pokopati bilo tko.
Župnik i upravitelj Svetišta Majke Božje Remetske o. Antonio Mario Čirko kaže: "Tu bi mogli biti pokopani, kako neki povijesni zapisi govore, nekad je bio ovdje Česmički, pa ban Karlović, govori se o Franji Tahiju, Zrinski i tako dalje. Ne znamo, evo, to je baš ono CSI."
Tko god da je ovdje sahranjen, pučanin, vlastelin, redovnik ili ban, zaslužuje poštovanje, pa je zato otac Antonio odmah nakon što su kosti pronađene za njih molio. Bi li vjernici trebali zazirati od ljudskih kostiju?
"Ne treba zazirati. To je zapravo ljudski život. Čovjek se rađa, živi i ostavlja bogatstvo budućim generacijama."
Cijeli prilog pogledajte ovdje: