Matematički zadaci oduvijek privlače pažnju, ali s pojavom društvenih mreža postali su prava senzacija. Jednostavna računica ili zagonetka često se pretvara u viralni izazov koji potiče rasprave i razmjenu mišljenja među korisnicima.
Od osnovnoškolskih zadataka do složenijih problema, ovakvi izazovi, osim što zabavljaju, oni i testiraju logiku, matematičke vještine i kreativno razmišljanje. Na YouTubeu se pojavio jedan takav zanimljiv izazov koji je privukao veliku pozornost zbog svoje naizgled jednostavne, ali pomalo zbunjujuće formulacije.
Zadatak glasi: "Ako će Tom imati 40 za pet godina, koliko je godina imao prije sedam godina". Kako bi stvar učinio zanimljivijom, ponudio je četiri moguća odgovora: 18, 23, 28 i 33.
Koji je rezultat?
Ova objava brzo je privukla pažnju brojnih korisnika koji su se okušali u rješavanju zadatka, no reakcije su bile podijeljene. Dok su se neki zbunili već na početku i priznali da im formulacija zadatka nije bila jasna, drugi su došli do potpuno pogrešnih odgovora, vođeni krivim pretpostavkama ili nepažljivim računanjem.
Ipak, bilo je i onih koji su brzo shvatili o kojoj matematičkoj operaciji se radi te s lakoćom došli do točnog rješenja.
"28 jer sada ima samo 35 godina", "Rekao bih 28", "33", "13", "Neki su rekli 33! Nisam vidio kako su dobili 33! Ako će čovjek za pet godina napuniti 40. Kako bi to bilo moguće prije sedam godina", "Da slažem se da je odgovor 33", pisali su.
Za one koji žele sami pokušati riješiti zadatak, ključno je pažljivo analizirati formulaciju. Ako znamo da će Tom za pet godina imati 40, to znači da sada ima 35 godina (jer 40 - 5 = 35). Da bismo doznali koliko je imao prije sedam godina, potrebno je od trenutačnih godina oduzeti sedam. Dakle: 35 - 7 = 28.
Točan odgovor je 28.