Svako jutro veliki broj Hrvata želi započeti jutarnjom kavom, a glavni razlog je da se tako probude. No osim toga, kava s kofeinom može imati više utjecaja na tijelo čovjeka od samog razbuđivanja.
Prema studiji objavljenoj u časopisu Annals of Internal Medicine, ispijanje zaslađene ili nezaslađene kave povezano je s nižim rizikom od smrti u usporedbi s onima koji ne piju "omiljeni napitak", javlja CNN.
U istraživanju je sudjelovalo više od 170 tisuća stanovnika Ujedinjenog Kraljevstva, a željelo se vidjeti kakve su njihove navike u ispijanju kave. Zatim su napravili nastavak istraživanja i potražili tko je umro u prosjeku sedam godina nakon toga.
Sudionici su bili u dobi od 37 do 73 godine te u vrijeme istraživanja nisu imali kardiovaskularne bolesti ili rak. Rezultati su pokazali da oni koji su pili 1,5 do 3,5 šalica dnevno, onu zaslađenu, imaju 30% manji rizik od smrti u usporedbi s onima koji ne piju kavu, rekla je dr. Christina Wee s Harvarda.
Dodala je da su oni koji piju nezaslađenu imali između 16 i 29% manji rizik od smrti u usporedi s onima koji ne piju kavu.
Svakakve su stvari bile uključene u istraživanje, od toga tko je ili nije pušač, budući da je cigareta uz kavu mnogima obavezna, ali i količini tjelesne aktivnosti, razini obrazovanja i slično.
Dr. Dan Liu rekla je da bi ispijanje kave moglo zaštititi srce i pomoći u liječenju drugih bolest, a može smanjiti rizik od problema s jetrom.
Profesor nutricionizma i znanosti o hrani kaže kako kava ima svojstva pozitivna protiv starenja.
Dvije najčešće vrste kave su arabica i robusta, a kava robusta ima veći sadržaj fenola od kave arabice.