Kada su grčki ronioci 1900. godine tražili spužve u vodama oko otoka Antikitere, nisu mogli ni slutiti da će njihovo otkriće zauvijek promijeniti naše razumijevanje antičke tehnologije. U olupini broda iz prvog stoljeća prije Krista pronašli su predmet koji će postati poznat kao Mehanizam iz Antikitere, najstarije poznato analogno računalo na svijetu.
Otkriće koje je šokiralo znanstvenike
Među brojnim artefaktima izvučenim iz olupine - mramornim kipovima, nakitom i keramikom - nalazila se naizgled beznačajna gruda korodiranog metala. Tek kada se predmet 1902. godine raspao u atenskom Nacionalnom arheološkom muzeju, otkriveni su složeni zupčanici koji su izazvali nevjericu među stručnjacima.
Nitko nije očekivao pronaći tako sofisticiran mehanički uređaj iz antičkog doba.
Fascinantne mogućnosti drevnog računala
Astronomska predviđanja
Mehanizam je bio sposoban izračunati i prikazati:
- Položaje Sunca i Mjeseca
- Mjesečeve mijene
- Datume pomrčina Sunca i Mjeseca
- Položaje pet tada poznatih planeta
- Datume važnih grčkih športskih natjecanja, uključujući Olimpijske igre
Tehnička složenost
Uređaj je sadržavao najmanje 30 preciznih brončanih zupčanika, složenih u sofisticiran sustav koji je omogućavao točna astronomska predviđanja. Zupčanici su bili izrađeni s nevjerojatnom preciznošću - neki su imali zube veličine samo jednog milimetra.
Misterij izrade i podrijetla
Iako točan identitet tvorca nije poznat, znanstvenici vjeruju da je mehanizam možda nastao na otoku Rodosu, poznatom središtu astronomije i mehanike u antičko doba.
Neki izvori povezuju uređaj s grčkim matematičarom Arhimedom, iako je vjerojatnije da je nastao stoljeće ili dva nakon njegove smrti.
Izgubljena tehnologija
Posebno je zanimljivo da se slična tehnologija nije ponovno pojavila sve do 14. stoljeća, kada su europski majstori počeli izrađivati prve mehaničke satove. To otvara brojna pitanja o tome kako je ovo znanje izgubljeno i zašto je trebalo toliko stoljeća da se ponovno otkrije.
Moderna istraživanja
Zahvaljujući naprednim tehnologijama poput računalne tomografije (CT) i 3D modeliranja, znanstvenici su u posljednjih nekoliko desetljeća otkrili mnoge tajne mehanizma. 2021. godine, tim s University College London predstavio je najdetaljniju rekonstrukciju uređaja do sada te pokazao kako su svi njegovi dijelovi vjerojatno radili zajedno.
Značaj za današnjicu
Ovaj izvanredan pronalazak i dalje inspirira znanstvenike i inženjere, podsjećajući nas da inovacija i genijalnost nisu ograničene vremenom ili tehnologijom.
Danas se ostaci ovog fascinantnog uređaja čuvaju u Nacionalnom arheološkom muzeju u Ateni, gdje nastavljaju privlačiti pozornost znanstvenika i posjetitelja iz cijelog svijeta, potičući nova pitanja o dosezima antičke tehnologije i znanja koje smo možda izgubili tijekom povijesti.