Pogledajte video /

Najjači uragan 2021. iznutra! Prvi u povijesti plovilom snimili unutrašnjost uragana. Vjetar 230 km/h, valovi 15 metara

Image
Foto: Saildrone, NOAA

To još nikad nitko u povijesti nije uspio. Plovilo bez posade uspjelo je odoljeti najsnažnijim prirodnim silama i poslati mnoštvo podataka iz srca oluje

1.10.2021.
9:44
Saildrone, NOAA
VOYO logo

Prvi put u svijetu, američki znanstvenici u četvrtak su upravljali oceanskim bespilotnim dronom, opremljenim kamerom, kroz središte uragana četvrte kategorije koji je prelazio preko Atlantskog oceana.

Upečatljive snimke, koje je objavila Nacionalna uprava za oceane i atmosferu (NOAA), pokazale su kako se mali uređaj borio s 15 metara visokim valovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je o uraganu Sam, kojega AccuWeather opisuje kao najsnažnijeg uragana sezone 2021., "u nekoliko navrata na rubu kategorije 5", što je najviša kategorija na ljestvici uragana, te s vjetrovima od 232 kilometara na sat.

AccuWeather objašnjava dalje da se na niti jednom dijelu svoje putanje uragan Sam ne bi trebao približiti na manje od 800 kilometara od obale SAD-a, odnosno da mu je projicirana putanja sve dalje od Hispaniole, Bahama, čak i Bermude kako bude odmicao dalje na sjever.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To je i razlog zašto o uraganu ovako ekstremne siline nije bilo niti blizu toliko spomena po medijima u svijetu kao što je to slučaj inače.

S druge strane, dugotrajnost uragana Sam pružila je priliku znanstvenicima koji proučavaju klimu i dinamiku u atmosferi, da pomorski dron iskušaju u najžešćoj oluji za koje je inače projektiran.

Može ići tamo gdje nitko nikada nije mogao

Na snimkama se vidi tamno nebo i valovi koji bacaju dron. Autonomno vozilo naziva se "Saildrone", a razvila ga je istoimena tvrtka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dron je dug sedam metara i tako je projektiran da ga, preko njegovog "uraganskog krila", pokreće vjetar. Riječ je o sofisticiranom uređaju, dizajniranom za prikupljanje meteoroloških i drugih podataka iz jedne od najekstremnijih pojava na planetu.

Image
Foto: Saildrone

Dron mjeri brzinu i smjer vjetra, tlak i vlažnost zraka, temperaturu zraka i mora, salinitet mora i druge važne podatke. Cilj projekta je razumjeti fizičke procese kako bi se bolje predvidjeli ti ekstremni klimatski događaji i stoga se bolje pripremilo za njih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Ginulo se na stotine i tisuće /

Uragan Ida zovu 'povijesnim', a ovo je povijest uragana u Louisiani gdje su oluje i velike brodove odnosile u šume

Image
Ginulo se na stotine i tisuće /

Uragan Ida zovu 'povijesnim', a ovo je povijest uragana u Louisiani gdje su oluje i velike brodove odnosile u šume

"Očekujemo poboljšanje modela predviđanja brzog intenziviranja uragana", rekao je u priopćenju znanstvenik NOAA -e Greg Foltz.

"Taj robot može ići gdje nijedan istraživački brod nikad nije mogao, u samo središte uragana i prikuplja podatke koji će promijeniti razumijevanje tih moćnih oluja", kazao je  Richard Jenkins, utemeljitelj i izvršni direktor Saildronea.

Unutrašnjost uragana ranije su snimali samo avioni.

Niže je snimka Saildronea iz 2020. i ekspedicije u oceanskim vodama oko Antarktike:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo