Zadatak nije jednostavan, ali vjerujemo da ćete na kraju uspjeti. Hoće li to biti unutar pola minute ili će vam trebati koja sekunda više, nije toliko ni važno, ono što je bitno jest da se još jedanput uvjerite u nevjerojatnu sposobnost pojedinih predatora da se pomoću kamuflaže sakriju ispre očiju plijena.
Uglavnom, na ovoj fotografiji doista se skriva jedan divan snježni leopard, fascinantna životinja o kojoj ćemo vam reći koju riječ više ispod fotografije koja je u nedjelju ponovno postala viralna na Redditu i koju je zabilježio Saurabh Desai.
Duh planina: Tajanstveni život snježnog leoparda
Snježni leopard (Panthera uncia), poznat i kao "duh planina", fascinantna je velika mačka koja obitava u surovim planinskim predjelima središnje i južne Azije.
Njegova izuzetna prilagodljivost ekstremnim uvjetima i tajanstveni način života čine ga jednim od najzanimljivijih, ali i najteže proučavanih predatora na svijetu.
Stanište i rasprostranjenost
Snježni leopardi žive u dvanaest zemalja: u Afganistanu, Butanu, Kini, Indiji, Kazahstanu, Kirgistanu, Mongoliji, Nepalu, Pakistanu, Rusiji, Tadžikistanu i Uzbekistanu.
Njihovo stanište proteže se na oko dva milijuna kvadratnih kilometara, što je otprilike veličina Grenlanda ili Meksika. Međutim, procjenjuje se da je u divljini ostalo samo između 3.920 i 6.390 jedinki.
Geografska raznolikost
Dok u Himalaji snježni leopardi obično žive na nadmorskim visinama između 3.000 i 5.400 metara, u Mongoliji i Rusiji mogu se naći i na nižim nadmorskim visinama od oko 1.000 metara. Preferiraju strma, stjenovita područja, litice i klance koji im pružaju zaklon i dobar pregled terena za lov.
Fizičke karakteristike i prilagodbe
Snježni leopard savršeno je prilagođen životu u ekstremnim planinskim uvjetima. Njegovo gusto, bijelo-sivo krzno s crnim rozetama pruža mu izvanrednu kamuflažu među stijenama i snijegom.
Krzno i kamuflaža
Dugo i gusto krzno, dužine do 12 cm, štiti ga od ekstremne hladnoće. Glava, vrat i donji udovi prekriveni su tamnosmeđim mrljama ili točkama, dok su leđa, bokovi i rep ukrašeni velikim prstenovima ili rozetama.
Ponašanje i Prehrana
Snježni leopardi su samotnjaci. Aktivni su uglavnom u zoru i sumrak (krepuskularne životinje). Odrasle jedinke komuniciraju samo tijekom sezone parenja, a mladunci ostaju s majkom najmanje 18 mjeseci.
Lov i Plijen
Snježni leopardi su mesožderi i aktivni lovci.
Njihov glavni plijen su himalajske plave ovce (bharal), ali se hrane i sibirskim kozorozima, markhorima, himalajskim tarovima, argalima, jelenima, konjima i devama. U nedostatku velikog plijena, love i manje životinje poput voluharica, svisca i pika.
Jedan obrok može ih održati sitima i do dva tjedna.
Zanimljivo, prema ljudima nisu agresivni te nikad nije potvrđen napad snježnog leoparda na čovjeka.
Nemogućnost Rike
Za razliku od drugih velikih mačaka (lavova, tigrova, jaguara i leoparda), snježni leopardi ne mogu rikati. Imaju drugačije, manje razvijene glasnice. Umjesto rike, proizvode niz drugih zvukova, uključujući siktanje, režanje i mijaukanje.
Prijetnje i Zaštita
Iako žive u nekim od najnepristupačnijih planinskih terena na Zemlji, ljudi predstavljaju najveću prijetnju opstanku snježnih leoparda. Krivolov zbog krzna i kostiju, ubijanje od strane stočara zbog napada na stoku, te lov na divlje životinje koje su im plijen, značajno smanjuju njihovu populaciju.
Više od 70% staništa snježnog leoparda ostaje neistraženo, što dodatno otežava napore za njihovu zaštitu.