Prsten (ne)raspoloženja / Može li retro nakit poslužiti kao način rane dijagnoze bolesti COVID-19?

Image
Foto: Shutterstock

Znanstvenici trenutno testiraju napredniju verziju nakita

19.12.2020.
8:00
Shutterstock
VOYO logo

Tokom 70-ih godina prošlog stoljeća, tržištem harali prstenovi koji mijenjaju boju ovisno o raspoloženju osobe koja ga nosi. Danas bi naprednija verzija tzv. prstena raspoloženja mogla pomoći u suzbijanju pandemije koronavirusa.

Prsten raspoloženja dobio je svoje ime jer se reklamirao tvrdnjom da promjena boje tekućih kristala u prstenu, što je rezultat varijacije u tjelesnoj temperaturi nositelja, indikacija njegovih emocija, piše IFLScience.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon nekog vremena, ljudi su ustanovili da to nije pouzdani pokazatelj s obzirom na to da promjena temperature može proizaći iz toga što se, primjerice, zagrijala soba u kojoj se nositelj prstena nalazi.

Ipak, profesor Benjamin Smarr sa Sveučilišta u Kaliforniji pitao se može li konstantno praćenje temperature pokazati kada osoba počinje oboljevati od neke bolesti, uključujući COVID-19, prije nego što osoba osjeti simptome?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Virus koji uzrokuje rak /

Kampanja 'BUDI mRAK' protiv HPV-a: 'Cijepljenje je besplatno za sve mlade do 25. godine'

Image
Virus koji uzrokuje rak /

Kampanja 'BUDI mRAK' protiv HPV-a: 'Cijepljenje je besplatno za sve mlade do 25. godine'

Krenula analiza podataka 65.000 nosilaca prstena

U suradnji s finskom kompanijom Oura, testirali su sofisticiraniju verziju retro nakita koji je osim temperature mjerio i otkucaje srca, disanje i tjelesnu aktivnost kako bi razlikovao promjenu temperature uslijed primjerice trčanja za autobusom i one do koje dolazi kada se tijelo bori s infekcijom.

Smarr i njegov tim trenutno proučavaju podatke 65.000 osoba koji su od ožujka nosili Oura prstene. Iako još nisu završili obradu, u časopisu Scientific Reports diskutirali su o prvih 50 osoba u njihovu uzorku koji su oboljeli od koornavirusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njih 38 registriralo je povišenje temperature prije pojave simptoma zbog kojih su posumnjali da su bolesni.

"S nosivim napravama koje mogu mjeriti temperaturu, možemo zamisliti javni sustav ranog upozorenja za COVID-19", poručio je Smarr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je zanimljivo, ovo istraživanje tek je na početku i konstrukcija ispravnog algoritma prstena još uvijek je neriješena zagonetka.

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo