Novootkriveni misteriozni radiosignal iz dalekih krajeva svemira zbunio je znanstvenike, prenosi New York Post.
Prema istraživačima Manishi Caleb i Emilu Lencu, u pitanju je nešto što astronomi nikada prije nisu vidjeli, pa se u ovom trenutku tek nagađa o čemu je tu zapravo riječ: "Ne možemo objasniti što se točno događa", priznali su.
Ukupno vrijeme prijenosa signala izmjereno je na 53,8 minuta (uvjerljivo najduže ikada zabilježeno), a dolazi s procijenjene udaljenosti od 4,85 kiloparseka, stoji u njihovim podacima koji su nedavno objavljeni u časopisu Nature Astronomy.
Ako uzmemo u obzir da običan parsek iznosi 191,73,501,441,011 milja, očito je da je izvor prilično daleko od Zemlje.
"Najvjerojatnije je u pitanju vrlo neobična neutronska zvijezda", dodali su Caleb i Lenc, pa priznali da ne mogu isključiti i kojekakve druge mogućnosti.
Signal je prvi pronašao teleskop ASKAP J1935+2148 dok je tražio gama zrake i impulse iz brzog radijskog praska.
Ako u pitanju nije neutronska zvijezda, kao druga mogućnost se navodi zvijezda bijelog patuljka, što tumačimo kao ostatak veličine Zemlje od izgorjele zvijezde koja je iscrpila svoje "gorivo", navedeno je i dodano:
Također, možda je u pitanju i dio sustava u kojem ili neutronska ili bijela zvijezda kruže oko druge zvijezde koju se ne može vidjeti.
"Ovaj bi nas objekt mogao potaknuti da preispitamo naše desetljećima staro razumijevanje neutronskih zvijezda ili bijelih patuljaka, posebice u pogledu toga kako emitiraju radio valove i kakva je njihova populacija unutar naše galaksije."