23. travnja, poznatiji kao Svjetski dan knjige, poseban je dan za sve ljubitelje pisane riječi. Kako bi proširile ljubav prema knjigama, mnoge će knjižare, knjižnice te kulturne ustanove na ovaj dan organizirati i posebne manifestacije, poput promocija raznih autora, radionica pisanja i crtanja, dok će zainteresirani najdraže naslove moći nabaviti i po posebnim cijenama. Večer je, pak, rezervirana za one nešto veće knjigoljupce koji će u Noći knjige, koja se održava istoga dana u kasnijem terminu, u velikom broju pohoditi knjiške lokacije po uzoru na Noć muzeja, te uživati u raznim kvizovima, projekcijama,i razgovorima s autorima. Popularnost ove manifestacije svake je godine u porastu, a toga je svjestan i knjižarski lanac Hoću knjigu, koji je prošle godine kao debitant visoko podigao ljestvicu u organizaciji događanja. Tako su posjetitelji njihovih knjižara mogli uživati u razgovoru s autoricom bestselera Sarah Pinborough putem Skypea, predavanju Korada Korlevića na temu astronomije, radionicama Ministarstva magije, kvizovima, čarobnim maskotama i ostalom, a večer je zaokružilo i prvo organizirano spavanje u knjižari kojem je prisustvovalo 15 odabranih sretnika.
Ove je godine Hoću knjigu ljestvicu odlučio podići na novu razinu te popularnost i posjećenost svojih knjižara iskoristiti za viši cilj – onaj humanitarni. Po uzoru na globalnu organizaciju Svjetskog dana knjige te Noći knjige, Hoću knjigu osmislio je „Daruj knjigu”, dobrotvornu akciju prikupljanja knjiga koje će se donirati Dječjim domovima te Domovima za odgoj djece i mladeži. Knjige će prikupljati u svojim knjižarama u posebnim kutijama u periodu od 1. do 23. travnja, a na samu Noć knjige će objaviti koliko su naslova prikupili. A cilj je svakako ambiciozan. U svojim kutijama planiraju vidjeti ni manje ni više nego 1000 naslova kako bi svaka ustanova dobila po dvadesetak primjeraka. I to ne bilo kakvih, nego s pomno kreiranog popisa.
„U osmišljavanju događanja za ovogodišnju Noć knjige istraživali smo što je popularno u inozemstvu te tako naišli na informaciju da je naglasak globalne Noći knjige upravo na humanitarnoj akciji iza koje stoji više od 700 volontera. Premisa je sljedeća – darovati knjige onim slojevima društva koji do njih ne mogu kako bi im kratkoročno uljepšali dan ili tjedan, a dugoročno od njih stvorili vjerne čitače. Tako se knjige poklanjaju institucijama poput domova za djecu, bolnica, zatvora i ostalih, a u akciji mogu sudjelovati samo knjige s popisa jer organizacija Noći knjige inzistira na relevantnim i novijim naslovima koje će oni koji knjigu nemaju često u rukama potaknuti na čitanje. Iz tog razloga, obratili smo se vodećim izdavačima koji su nam dali upravo takve prijedloge svojih naslova te smo kreirali jedinstveni popis od 20 knjiga za tri grupe uzrasta između 5 i 18 godina”, objasnila je Sanja Srdić Jungić, voditeljica marketinga Hoću knjigu.
Na popisu su se tako našli klasici, poput Ježeve kućice i Malog princa, poučni naslovi poput Bontona za mlade i Oceanologije, ali i noviteti te iznimno popularni naslovi, poput Doma gospođice Peregrine za čudnovatu djecu, Čuda te Genijalne prijateljice, na temelju kojih su nastali rado gledani filmovi i serije. Cijene naslova kreću se od 15 pa sve do 195 kuna, stoga će svaka zainteresirana osoba moći donirati onaj naslov koji će biti u mogućnosti. Knjige će se prikupljati u svim knjižarama lanca Hoću knjigu u posebno označenim kutijama, no to ne znači da ih izričito morate kupiti baš tamo.
„Privatne osobe koje će sudjelovati u akciji neke će naslove pronaći na svojim policama, neki će možda svratiti u antikvarijat, neki na rasprodaju. Nije nam bitno otkud će knjige doći niti one nužno moraju biti iz naših knjižara. Ono što je važno napomenuti je da one moraju biti u dobrom stanju kako bi ih djeca mogla nesmetano čitati, a odluče li se potencijalni donatori knjigu nabaviti upravo u našim knjižarama, u sklopu ove akcije moći će ih nabaviti s 20% popusta, kojih se Hoću knjigu odriče kako bi podržao akciju, uz naslove koje ćemo i sami donirati”, ističe Srdić Jungić.
Akciju su podržali renomirani izdavači koji su uz Hoću knjigu kreirali sam popis – Begen, Egmont, Fokus, Ljevak, Mozaik, Naša djeca, Planet Zoe, Planetopija, Profil i Školska knjiga – te donirali određenu količinu naslova koji su se na njemu našli. Iz tog razloga, Hoću knjigu u akciju skupljanja knjiga kreće s već dvjestotinjak prikupljenih knjiga, a ostatak je na vama. Proučite popis knjiga, pogledajte svoje police i davno zaboravljene kutije s knjigama, svratite u knjižaru ili antikvarijat i podržite ovu hvalevrijednu akciju kako bismo zajedno uljepšali mali dio djetinjstva onom najosjetljivijem sloju društva te pozitivno utjecali na njihove navike.
Široka lepeza dječjih knjiga za one kojima je to najpotrebnije
Ljubav prema čitanju stvara se u najranijem djetinjstvu. To je vrijeme u kojem se može najbolje poticati razvoj komunikacije, mašte, kritičkog mišljenja i usmjerene pažnje, vrijeme u kojem se obogaćuje rječnik i stvara prva poveznica s nepreglednim svijetom čarolija koje u sebi kriju knjige.
Zato su naslovi poput „Strašilova tajna / Gladni magarčić“ Stephena Cartwrighta i Heather Amery idealni za prva čitanja. Ne zaostaje ni „Zmajić Kokos u kamenom dobu“, koju je napisao Ingo Siegner, čiji glavni junak istražuje ljudsku povijest te sasvim slučajno u ledenjaku pronađe dva jaja. Hoće li se iz njega izleći prazmajevi, jedino je pitanje koje mu ne da mira. Da je već od najranije dobi važno upoznavati i bogatu folklornu baštinu svijeta, svjedoči i slikovnica „Duboko u šumi“ Christophera Corra, nastala prema ruskoj tradicionalnoj bajci koja u likovima životinja ističe važnost ljudskih vrlina. Koliko je važno biti čista srca i nikada ne zaboraviti na prave prijatelje, dobro zna medo iz slikovnice „Medo i klavir“ Davida Litchfielda. Čini se da bi od njega ponešto trebali naučiti i poneki likovi iz „Ježeve kučice“ koji zadirkuju Ježurku Ježića, junaka remek-djela Branka Čopića koje je ostavilo neizbrisiv trag na djetinjstvima mnogih generacija.
No svako dijete ponekad sanja i o životinjama za koje se možda na prvi pogled čini da ne postoje. Čarolija koju u sebi kriju jednorozi, junaci „Društva čarobnih jednoroga“ autora Selwyna E. Phippsa, teško se može usporediti s ičime. Možda joj jedino može parirati čarolija „Snježnog kraljevstva“ u izdanju Disneya ili, pak, vječni zlatokosi dječak poznatiji pod imenom „Mali princ“ koji i odrasle podsjeća da su nekada i sami bili djeca.
U tome pak, srećom, uživa Tom Gates autorice Liz Pichon koji u novom nastavku naziva „Ekstra slasne poslastice (ili ne)“ uči kako iskoristiti najbolje od snježne oluje.
Međutim, djetinjstvo nije uvijek posuto ružama. To dobro zna Auggie iz dječjeg romanaa „Čudo“ R. J. Palacio koji se čitav život mora boriti s predrasudama zbog svog izgleda uslijed teškog genetskog poremećaja. Oni koji ga zadirkuju trebali bi pročitati „Tortu od priča“ Biserke Balenović, čije priče uvijek naglašavaju važnost prijateljstva unatoč različitostima.
Kada pak dijete dođe u tinejdžerske godine, sve postaje još složenije. Toga je svjesna i šesnaestogodišnja Tris iz romana „Različita“ Veronice Roth koja traži svoje mjesto pod suncem, a koja bi se vrlo lako mogla sprijateljiti s vršnjakinjom Starr iz romana „Taj hejt u glavi“ Angie Thomas. Naime, i ona je u potrazi za samom sobom nakon što svjedoči ubojstvu najboljeg prijatelja. Na još intrigantniji put kreće Jacob, junak romana „Dom gospođice Peregrine za čudnovatu djecu“ Ransoma Rigsa, kojeg tajnovito pismo upućuje na velški otok.
Sve uspone i padove jednog prijateljstva i traženja samog sebe izvrsno je dočarala i Elena Ferrante u svojoj nagrađivanoj „Genijalnoj prijateljici“.
No da se unatoč svim preprekama na putu može uspjeti, djeci će pokazati i stvarna ličnost. Naime, Messi ima biografiju koja je prilagođena upravo njima, a koja oslikava sve što je prošao na putu do zvijezda. U tome mu je zasigurno pomoglo i poznavanje načina ophođenja s drugima, o čemu svaki tinejdžer može nešto naučiti iz „Bontona za mlade“ Elizabeth Bono. No da bi netko bio uspješan kao osoba, mora poznavati i svijet oko sebe, a u tome mu mogu pomoći naslovi poput „101 fora povijesni događaj“ skupine autora, čarobne „Ocenaologije“ A. J. Wooda i Emily Hawkins ili pak „Suvremeni svijet – dječja enciklopedija“ Simone Boni.
Posegnu li djeca i mladi za ovim naslovima, spoznat će ne samo čaroliju knjiga nego i dobiti inspiraciju za ono čemu i sami teže.
Svi navedeni naslovi sudjeluju u humanitarnoj akciji „Daruj knjigu" koji se prikupljaju za donaciju Dječjim domovima te Domovima za odgoj djece i mladeži. Bilo koji primjerak knjige s popisa možete donijeti u bilo koju Hoću knjigu knjižaru te ga ostaviti u posebno označenoj kutiji. Naslove možete nabaviti i u samim Hoću knjigu knjižarama s 20 posto popusta. Više o akciji pročitajte ovdje.