Međunarodna zaštita /

Izdavanje azila u stranoj zemlji

Image
Foto: Pixabay

Nađete li se u situaciji u kojoj vam je potrebna međunarodna zaštita strane zemlje ili pak zahtjev azila, evo što trebate učiniti!

6.3.2022.
9:10
Pixabay
VOYO logo

Cilj azila je pružiti zaštitu strancu (migrantu) neke zemlje koji se našao u kritičnoj situaciji poput rata ili drugih sukoba koji mu ugrožavaju život ili ostanak. Traženje azila ponekad se asocira i s postupkom traženja vize, kao što je to u Velikoj Britaniji.

Pravnom stečevinom EU-a i budući da je Hrvatska članica EU, u  području azila predviđena su dva oblika međunarodne zaštite: status izbjeglicestatus supsidijarne zaštite.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što je to azil u međunarodnim vodama?

Prema čl. 20 iz Zakona o međunarodnoj i privremenoj zaštiti  (NN 70/15, 127/17) i koji je na snazi od 01. siječnja 2018.: „Azil će se priznati tražitelju koji se nalazi izvan zemlje svog državljanstva ili uobičajenog boravišta, a osnovano strahuje od proganjanja zbog svoje rase, vjere, nacionalnosti, pripadnosti određenoj društvenoj skupini ili političkog mišljenja zbog čega se ne može ili ne želi prihvatiti zaštitu te zemlje.“

Što je to CEAS?

Tražite li azil u kojoj članici Europe, dobro je znati da je Zajednički europski sustav azila (CEAS) zajednički sustav koji se temelji na potpunoj i inkluzivnoj primjeni Ženevske konvencije. „Njegov je cilj osiguravanje pravednog i  čovječnog postupanja s  podnositeljima zahtjeva za međunarodnu zaštitu, usklađivanje sustava azila i  umanjivanje razlika među državama članicama na temelju obvezujućih zakona, kao i jačanje praktične suradnje među nacionalnim tijelima za azil i  vanjske dimenzije azila.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako zatražiti azil u stranoj zemlji? 

Želite li pokrenuti postupak zahtjeva azila u jednoj od zemalja EU, za početak posjetite AIDA (Asylum Information Database) stranicu. Budući da svaka zemlja ima svoj postupak procedure, potrebno je da proučite svaku zasebno što možete učiniti klikom na zemlju i zatim na „Asylum Procedure“ stavku koja se nalazi s desne strane ekrana pod sadržajem. Tako recimo, u Francuskoj postupak azila morate pokrenuti putem GUDA ureda (guichet uniques de demande d’asile) koji je dostupan na 34 lokacije po Francuskoj. U Njemačkoj pak trebate potražiti “reception facility” (Aufnahmeeinrichtung) ili otići na policijsku postaju koja bi vas mogla uputiti dalje kako biste ušli u EASY sustav (Erstverteilung der Asylbegehrenden), nakon što dobijete svoj 'certifikat dolaska'. 

Zanima li vas traženje azila u Americi, više informacija možete pronaći ovdje

Što ako ste stranac koji traži azil u RH?

Prema Zakonu o azilu koji je donio Hrvatski sabor 12. lipnja 2003. „Republika Hrvatska priznat će pravo na azil strancu koji se ne nalazi u zemlji svog podrijetla te se zbog osnovanog straha od proganjanja zbog svoje rase, vjere, nacionalnosti, pripadnosti određenoj društvenoj skupini ili političkog mišljenja ne može, ili se zbog tog straha ne želi staviti pod zaštitu dotične zemlje, ili osobi bez državljanstva koja se nalazi izvan zemlje prethodnog boravišta, a koja se ne može, ili se zbog tog straha ne želi vratiti u tu zemlju.“

Ako ste stranac koji se nalazi na teritoriju Republike Hrvatske, mjeru za podnošenje zahtjeva za azil možete izjaviti u svakoj policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Više o tome na engleskom možete pronaći na AIDA stranici ovdje, putem Hrvatskog pravnog centra ovdje i UNHCR-a ovdje.  

Više o Međunarodnoj zaštiti u RH možete naći ovdje i ovdje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo