Stručnjaci brinu kako bi ova tajnovita država mogla s vremenom razviti projektile s nuklearnom bojnom glavom dovoljno velikog dometa da pogode bilo koji dio SAD-a ili Europe, piše Mirror.
Na nišanu gotovo cijeli svijet
Kim Jong-un nedavno je ispalio dva interkontinentalna balistička projektila (ICBM) Hwasong-14, a za vikend je testirao hidrogensku bombu što je prouzročilo i manji potres.
Domet projektila procjenjuje se na više od 10.000 kilometara, što stavlja praktički cijelu Europu, uključujući i Hrvatsku, unutar dometa.
Tijekom svojih prvih testiranja projektili Hwasong-14 letjeli su 1000 kilometara prije nego što bi pali u more. Južnokorejski predstavnici vjeruju kako bi se ovog tjedna moglo izvršiti i treće testiranje.
Hwasong-14 balistički je projektil najvećeg dometa kojeg je Sjeverna Koreja ikad testirala te njen prvi ICBM.
I Europa u opasnosti
Na temelju probnih letova, zapadni stručnjaci procjenjuju kako bi mu domet mogao biti i više od 10.000 kilometara, što bi mu omogućilo pogađanje većeg dijela kontinentalnog SAD-a.
A prošloga je tjedna japanski premijer Shinzo Abe upozorio kako bi sjevernokorejski projektili mogli doseći Europu.
Nakon što je Sjeverna Koreja ispalila projektil preko Japana, izjavio je: "Ovu prijetnju ne osjeća samo naša država ili samo Azija, već je postala globalna prijetnja, te se odnosi i na Europu."
Ostaje za vidjeti može li Sjeverna Koreja razviti pouzdan ICBM i nuklearnu bojnu glavu dovoljno malu da stane u projektil.
Južnokorejski ministar obrane Song Young-moo otkrio je ovog ponedeljka da je Sjeverna Koreja uspjela smanjiti veličinu i težinu nuklearne bojne glave.
Što bi se dogodilo kada bi hidrogenska bomba pala na Zagreb
‘TO JE KRAJ IGRE’: Nuklearni stručnjaci objasnili što za budućnost svijeta znači Kimova hidrogenska bomba
Zbog rastuće zabrinutosti u svijetu su sve popularnije računalne animacije i simulacije koje pokazuju što bi se dogodilo da neko područje pogodi raketa koja nosi hidrogensku bombu.
Ako bi se za snagu teoretske H-bombe uzela da je ista kao i prva detonirana, 'Ivy Mike', ona od 10,4 megatona, Zagreb bi kao posljedica eksplozije pogodila vatrena kugla promjera 3,2 kilometra, ili površine 32,2 četvorna kilometra, prikazuje stranica Nukemap.
Domet radioaktivnog zračenja od 500 rema bio bi 500m, što bi pokrilo površinu od 3,4 četvorna kilometra. Bez medicinskog tretmana, ta količina radijacije znači smrt u 50-90% slučajeva. Umiranje bi trajalo od nekoliko sati do nekoliko dana.
Procjenjuje se da bi bilo više od 600.000 mrtvih i gotovo 200.000 ozlijeđenih, a opasne radioaktivne padaline bi pri jugozapadnom vjetru preko Mađarske i Slovačke došle sve do južne Poljske i zapadne Ukrajine.