AUSTRIJANAC OSTAVIO SVOJU IMOVINU SELU KOJE MU JE PRUŽILO UTOČIŠTE OD NACISTA: / Nije loše - dva milijuna eura

Image

Selo Chambon-sur-Lignon, koje nazivaju planinskim utočištem,

30.1.2021.
16:31
VOYO logo

Austrijanac koji je s obitelji izbjegao pred nacistima u Drugom svjetskom ratu svoju imovinu ostavio je francuskom selu koje mu je pružilo utočište i skrivalo od progona.

Eric Schwam umro je 25. prosinca u dobi od 90, a oporučno je imovinu ostavio selu Chambon-sur-Lignon na planinskoj visoravni u jugoistočnoj Francuskoj, poznatom po tome da velika protestanska zajednica koja u njemu živi tradicionalno pruža utočište ljudima u potrebi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To je velika svota za ovo selo", rekao je načelnik općine Jean-Michel Eyraud agenciji France presse.

Odbio je navesti iznos, no njegov prethodnik otkrio je lokalnom portalu da su Schwam i njegova supruga dvaput razgovarali o darovanju približno dva milijuna eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Schwam i njegova obitelj stigli su 1943. u to selo gdje su se skrivali u školi tijekom rata te ostali do 1950. godine.

Poslije je Schwam studirao farmaciju i oženio se katolkinjom iz okolice Lyona gdje su i živjeli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Načelnik općine Eyraud otkrio je da je par zatražio da se novac iskoristi za obrazovanje mladih i druge inicijative u korist mladih, posebno da se uspostavi fond za stipendije.

Danas primaju izbjeglice s Bliskog istoka i Afrike

Selo Chambon-sur-Lignon, koje nazivaju planinskim utočištem, prihvatilo je i štitilo oko 2500 Židova tijekom rata zbog čega je izraelski Memorijalni centar Yad Vashem dodijelio stanovnicima titulu "Pravednika među narodima".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Selo koje čini protestantska zajednica čiji su preci hugenoti i sami bili proganjani skrivalo je pojedince i skupine u bijegu od vjerskog i političkog progona, od svećenika tijekom Francuske revolucije do republikanaca u Španjolskom građanskom ratu 30-ih godina, a u novije doba selo prima izbjeglice i migrante s Bliskog istoka i Afrike.

Među Židovima koji su u tom selu našli privremeno utočište niz je poznatih osoba kao što su budući matematičar Alexandre Grothendieck, pisac André Chouraqui, orijentalist Georges Vajda, filozof Jacob Godin i povjesničari Juls Isaac i Leon Pliakov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Književnik Albert Camus boravio je u tom selu 1942./1943. liječeći se od tuberkuloze i ondje je radio na svojoj knjizi "Kuga" i "Pobunjeni čovjek".

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo