Zašto je regulacija dobra stvar / Amerikanci u dezinficijensima pronašli smrtonosnu kemikaliju. Trebaju li Hrvati biti na oprezu?

Image
Foto: Shutterstock

Može biti izuzetno smrtonosan u razmjerno malim dozama. Istražili smo ima li ga i u Hrvatskoj

9.8.2020.
9:50
Shutterstock
VOYO logo

Američka Administracija za hranu i lijekove (FDA) prošlog je tjedna na tržištu identificirala čak 77 sredstava za dezinfekciju ruku koji su sadržavala opasne količine metanola, toksične tvari koja može uzrokovati vrtoglavicu, oštećenje živaca i sljepoću, prenosi LiveScience

Image
IZMIČE KONTROLI /

Pandemija koronavirusa izaziva više nereda i sukoba: 'Tek smo u prvom činu vrlo dugotrajne drame'

Image
IZMIČE KONTROLI /

Pandemija koronavirusa izaziva više nereda i sukoba: 'Tek smo u prvom činu vrlo dugotrajne drame'

Smrtonosan u malim dozama

Proizvodi koji sadrže ovaj "drvni alkohol", kako se često naziva metanol, posebno su rizični za malu djecu, koja ih mogu slučajno progutati, ali i za odrasle koje namjerno konzumiraju ova sredstva kao zamjenu za alkoholna pića. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postavlja se pitanje kako uopće metanol dospije u te proizvode. Vrlo vjerojatno je to zbog neopreza prilikom proizvodnje, kada metanol nastaje prirodno tijekom destilacije alkohola, a američki proizvođači mogli bi i namjerno zaobilaziti smjernice FDA. 

Metanol može biti izuzetno smrtonosan u razmjerno malim dozama. Za djecu je dovoljno da progutaju količinu od dvije čajne žličice, odnosno 30 mililitara, a za odrasle od 60 do 240 mililitara. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čak i ako se samo primjenjuje na koži, njegova apsorpcija može uzrokovati teža oboljenja i oštećenja živaca, kazao je dr. William Banner iz američkog Oklahoma centra za informiranje o otrovima i lijekovima. Destilati metanola se inače koriste i kao sastojak antifriza i nekih goriva.

Što je s hrvatskim tržištem?

U svojem upozorenju o sredstvima za dezinfekciju ruku, FDA je naglasila i da neki proizvodi na svojoj deklaraciji naznače isključivo etanol u svom sastavu, a ipak imaju metanol.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nažalost, možda ni ne postoji pravi način da Amerikanci saznaju sadrži li njihov dezinficijens opasnu kemikaliju jer je po mirisu izuzetno sličan etanolu, a neki od proizvođača dodaju mirise kako bi zavarali i stručnjake. 

Potpuno je opravdano postaviti pitanje mogu li se opasni dezinficijensi naći i na našem tržištu. FDA ne provjerava dezinficijense prije nego što oni dospiju na tržište, ali iz hrvatskog Državnog inspektorata navode da to u Hrvatskoj nije slučaj jer su pravila Europske unije stroža nego ona američka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dezinfekcijska sredstva za primjenu na neoštećenoj koži su po svojoj namjeni, sastavu i načinu uporabe, biocidni proizvodi koji podliježu posebnim zakonima i uredbama Europske unije o stavljanju na tržište i uporabi biocidnih proizvoda. Na raspolaganje se može staviti samo prethodno odobreni biocidni proizvod", kazali su za RTL.hr iz Državnog inspektorata

Dostupna provjera

Dodali su i da predmetno odobrenje pojedinog proizvoda, ovisno o vrsti aktivne tvari, daje Ministarstvo zdravstva ili Europska komisija, a sanitarna inspekcija Državnog inspektorata provodi nadzor nad poštivanjem propisa EU. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovisno o vrsti aktivne tvari, njezinoj koncentraciji i načinu primjene, biocidni pripravci mogu se podijeliti u više vrsta, kazali su iz Inspektorata. 

Sastav vašeg dezinficijensa možete uvijek provjeriti u Registru biocidnih pripravaka, koji je javno dostupan na stranicama Ministarstva zdravstva, a u kojemu je registrirano više od 3.000 biocidnih pripravaka različitih kategorija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne ulazite u dezinfekcijske tunele

Nedavno je Državni inspektorat objavio i priopćenje u kojem su upozorili da takozvani dezinfekcijski tuneli koji su instalirali na ulazima nekih tvrtki i zdravstvenih ustanova mogu biti štetni po ljudsko zdravlje.

"Tuneli za dezinfekciju funkcioniraju tako da se dezinfekcijsko sredstvo aplicira putem mlaznica u formi aerosola. Takvi tuneli koriste dezinfekcijska sredstava koji su odobrena, ali samo za dezinfekciju ruku", napomenuli su iz Državnog inspektorata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za RTL.hr potvrdili su da izlaganjem ovom dezinficijensu postoji mogućnost za akutnu ili odgođenu iritaciju dišnog sustava, iritaciju kože te iritaciju očiju uz moguće gastro-intestinalne probleme. 

"Trenutačno na tržištu Europske unije ne postoje dezinfekcijska sredstva koja smiju dolaziti u kontakt sa sluznicom nosa, oka i usne šupljine", potvrdili su iz Državnog inspektorata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo