Gemmell (51) je profesor na novozelandskome sveučilištu Otago i smatra da je uz pomoć DNK analize uzoraka vode iz Loch Nessa moguće doznati više o životinjskim i biljnim vrstama koje žive u tom jezeru.
Kaže i da osobno ne vjeruje u postojanje Nessie, no želi odvesti međunarodni tim znanstvenika onamo i usput s njima "razgovarati o znanosti". Istodobno, uz osmijeh kaže znanstvenik, njegova djeca (7 i 10 godina) smatraju da je to "najcool" stvar koju je dosad napravio.
Jedna od najraširenijih teorija je da u Loch Nessu živi dugovrato čudovište, odnosno plesiosaur koji je, nekim čudom preživio sva razdoblja u kojima su ostali dinosauri izumrli.
Obmana ili riba?
Po drugoj teoriji čudovište iz Loch Nessa je zapravo vrsta divovske jesetre ili soma, a treći vjeruju da je riječ o obmanama, odnosno plutajućim granama ili posljedici igre snažnog vjetra i vode.
Profesor Gemmell kaže da za sve postoji znanstveno objašnjenje. Pojašnjava da sve što živi u jezeru za sobom ostavlja sićušne fragmente DNK - s kože, peraja ili iz urina.
Gemmell će idući mjesec na Loch Ness otputovati s timom međunarodnih znanstvenika koji će prikupiti oko 300 primjeraka vode iz različitih dijelova jezera i iz raznih dubina. Uzorci će se filtrirati da bi se dobio DNK koji će se potom usporediti s podacima o poznatim vrstama. Rezultati bi trebali biti poznati krajem godine.
DNK iz vode
"Ne vjerujem da postoji bilo kakvo čudovište. A proučavanjem DNK dobit ćemo uistinu bogat uzorak bioraznolikosti jezera", kazao je novozelandski profesor koji je Loch Ness prvi put posjetio turistički kada je imao dvadesetak godina. Na zamisao o DNK analizi došao je prije nekoliko godina.
"Iz nekoliko litara vode možemo detektirati na tisuće različitih vrsta, a svi veliki organizmi ostavljaju za sobom trag stanica dok se kreću okolinom u kojoj žive. Nova tehnologija genoma je dovoljno detaljna da otkrije DNK koji bismo mogli usporediti s onim kod većine živih organizama", kazao je.
Uvjeren je da će uvijek biti onih koji vjeruju da u jezeru živi čudovišno biće. "U ljudskoj je prirodi da žudi za tajnama i zagonetkama. No često je ono što otkrijete daleko od onoga što ste očekivali. Usto, ima ljudi koji ne mare ni za kakve rezultate jer su duboko uvjereni u to da je riječ o nečemu paranormalnome pa ni ne očekuju tragove DNK", kaže Gemmell.