U zaboravljenom djelu sjeverne Europe arheolozi proučavaju Hejbidju Pedar, mjesto žrtvovanja u sjevernoj autonomnoj oblasti Rusije. Lokalno stanovništvo vjeruje da se na tom mjestu nalazi ulaz u podzemni svijet.
Veliki drevni hram u obliku šesterokuta slučajno je 1947. godine otkrio poznati geolog Georgij Černov, a dvadeset godina kasnije arheolozi su na tom mjestu pronašli nakit i oružje od čelika. Entuzijasti koji se bave ezoterijom spekuliraju da bi to mogao biti dom Goga i Magoga, koji se često povezuju s proročanstvima o "kraju sveta".
Na toj lokaciji pronađene su i keramičke figurice irvasa, a arheolozi ih povezuju s mještanima nenetske oblasti koji im pripisuju različite moći.
Arheolozi imaju ograničeno vrijeme za istraživanje lokacije prije nego što erozija uništi tlo. Trebaju ga usporediti s drugim nalazištima u tom području na kojima su pronađeni metalni nakit i oružje iz 6. stoljeća.
Ulaz u podzemnu kraljevinu Sirtja
Lokalno stanovništvo čuva legendu koja kaže da se s vremena na vrijeme zaleđena zemlja na otvara i formira ulaz u podzemnu kraljevinu Sirtja, a ljudi koji žive pod zemljom su oni koji su živjeli na tom prostoru prije doseljavanja onih koji se smatraju starosjediocima.
Pošto je Černov otkrio to mjesto, pronašao je artefakte koji datiraju iz dva različita perioda, prvog milenija i 13. i 14. stoljeća. Arheolozi su kasnije u više navrata na tom mjestu pronalazili oružje i oklope.
Ritualno žrtvovanje ostalo je dio tradicije u ovoj regiji iako mnogo skromnije nego u prošlosti.
Posljednja arheološka ekspedicija pronašla je artefakte iz perioda od 6. do 14. stoljeća s primjetnom razlikom u stilu, koja počinje od 9. stoljeća.
Kurir/Hot.hr