Dinamo ide na produžnu kod stručnjaka za Real Madrid!

Zamislite nogometni klub koji je svoj prvi naslov prvaka osvojio nakon čak 102 godine postojanja! Ima i toga, a taj klub je upravo sljedeći suparnik Dinama u Ligi prvaka - Lyon.

26.9.2011.
9:48

Naime, kod većine sportskih povjesničara, godina osnutka Lyona jest 1899., makar oni manje fleksibilni stručnjaci iz povijesti sporta sugeriraju da je današnji Lyon nastao na temelju odluka iz 1950. kad je dotično sportsko društvo označeno kao isključivo nogometno.

Kako bilo, Lyon je jedan od najpoznatijih francuskih nogometnih klubova koji prave uspjehe bilježi tek zadnjih desetak godina.

Iako je uvijek imao iza sebe goleme navijačke mase, Lyon se nije mogao baš hvaliti uspjesima u stotinjak godina svog postojanja. Ispadao je čak tri puta iz Prve lige, ubrzo se i vraćao, a žudnja za naslovom prvaka trajala je, eto, punih 102 godine, sve do 2001. Tada je stalno ulaganje u momčad konačno dalo rezultate, prvenstvo je osvojeno na superioran način, što je tek značilo početak apsolutne dominacije Lavova u francuskom klupskom nogometu.

Počevši od sezone 2001./02., Lyon je krenuo u rekordno osvajanje naslova francuskog prvaka - sedam puta za redom. U početku je osvajao naslove nakon neizvjesnih prvenstava; međutim, u sezoni 2005./06. Lyon je osvojio naslov s do tada rekordnih 15 bodova prednosti. Sljedeće sezone osvojili su naslov prvaka s rekordnih 17 bodova prednosti, osiguravši titulu nekoliko kola prije kraja prvenstva.

Lyon je također bio uspješan i u Europi, a pod predsjednikom Jeanom-Michelom Aulasom adaptirao je strategiju koja mu je osiguravala dovođenje mnogih svjetski poznatih igrača kao što su Michael Essien, Florent Malouda, Éric Abidal, Sébastien Squillaci, Kim Källström, Jérémy Toulalan, Juninho, Bernard Coupet, Emmanuek Wiltord i drugi. Takva dominacija rezultirala je negodovanjem od strane mnogih zbog nedostatka natjecateljskog duha u ligi, dosade i predvidljivosti, a samo su Marseille, Monaco, Lille i Bordeaux uspjeli pružati kakav-takav otpor sedmerostrukim prvacima.

Lyonova dominacija završila je u sezoni 2008./09. kada su završili na trećem mjestu, iza prvaka Bordeauxa i vice-prvaka Marseillea. U sezoni 2009./10. bili su još lošiji, jer su se ispred njih našli klubovi Bordeaux, Marseille (kasniji prvak), Lille, Montpellier i Auxerre. Sezonu 2010./11. Lyon je završio na trećem mjestu, iza prvaka Lillea te vice-prvaka Marseillea.

U međuvremenu se Lyon prometnuo i kao značajni čimbenik europskog nogometa, a neke njegove partije u Ligi prvaka u zadnjem desetljeću su zaista antologijske.

No, Lavovi su napravili najveću senzaciju u proljeće 2010. kad su u osmini finala Lige prvaka eliminirali madridski Real koji je silno želio baš tada doći do finala i osvojiti deseti europski naslov, tim više što se finale tada igralo baš na madridskom stadionu Santiago Bernabeu.

Lyon je nakon prve partije na svom terenu otišao u Madrid sa 1:0 prednošću, a u uzvratu se nije pokolebao niti nakon brzog vodstva Reala (već u 6. minuti poentirao je Ronaldo). Ali, nakon sjajnog prodora bosanskohercegovački reprezentativac Pjanić svladao je Casillasa i odveo Lyon u četvrtfinale europskog klupskog prvenstva.

Da sve bude teže po Real valja znati da je samo 13 mjeseci ranije taj isti Lyon i tada eliminirao Real. Madridski klub je silno želio osvetu i jednostavno izgorio zbog presnažnog poriva za nadoknadom štete.

Priča o Lyonu u Ligi prvaka zapravo je stalno isprepletena s madridskim klubom. U pet godina Lyon i Real su četiri puta bili ždrijebom nametnuti jedan drugome, a u osam utakmica je Real samo jednom dobio, i to onu zadnju u četvrtfinalu Lige prvaka prošle sezone s 3:0. Lyon je četiri puta pobijedio na svom terenu, a u preostala tri navrata izvukao remi u Madridu.

Tako da naš Dinamo sada ide na noge praktički stručnjaku za Real. A kako je Dinamo protiv Reala bio neloš, evo razloga za optimizam, napose što je Lyon ipak daleko od svojih najslavnijih dana.